Ha­gyo­má­nyos me­se­mon­dás képzés

Időpont

2025. szeptember 13. szombat

Helyszín

Hagyományok Háza

1011 Budapest, Corvin tér 8.

Magyarország


Ma­gyar nép­me­se – ha­gyo­má­nyos me­se­mon­dás
A szövegfolklór tanulása és tanításának módszertana

Hogyan ébreszthetjük fel az élőszavas mesemondás ösztönös örömét, és hogyan fejleszthetjük tudatosan ezt a készséget – közművelődési szakemberként vagy éppen alkotóként? Hogyan találhatjuk meg saját hangunkat a mesemondásban, mint önkifejezési eszközben? Hogyan lehetünk magabiztosak egy nagyobb közönség előtt a mesék segítségével?

A Hagyományok Háza idén is meghirdeti némileg kibővített, megújított tartalommal, a Magyar népmese – hagyományos mesemondás című akkreditált képzését A szövegfolklór tanulása és tanításának módszertana alcímmel a szövegfolklór tanulása és tanításának módszertana témában.
A képzés során az alábbiakra számíthat

Képzés típusa: 90 órás akkreditált képzés
Intézmény nyilvántartási száma: B/2020/000425
Oktatók: Képzésünk során olyan elismert szakemberek, folkloristák és gyakorló mesemondók vezetik az alkalmakat, akik mindannyian jelentős tapasztalattal bírnak a szövegfolklór területén, és elkötelezetten dolgoznak annak átörökítésén, név szerint Agócs Gergely, Dala Sára, Fábián Éva, Gulyás Judit, Klitsie-Szabad Boglárka, Raffai Judit, Sándor Ildikó, Stiblár Erika

Miért különleges ez a képzés?

A Hagyományok Háza már több mint egy évtizede elkötelezetten dolgozik azon, hogy a népmese szóbeli hagyománya – nem pusztán mint irodalmi örökség, hanem mint élő, improvizatív műfaj – méltó helyére kerüljön a magyar köznevelésben és közművelődésben.

A tanfolyam módszertana 2021 óta szerepel az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékében, mint jó gyakorlat a népmese szóbeli hagyományának továbbörökítésére. Tekintse meg a tanfolyamhoz készült rövid bemutatófilmet:


Bővebben: a magyar népmeséről, mint szellemi kulturális örökségről
Kinek ajánljuk?

Közművelődési szakembereknek, népmese-programok szervezőinek, könyvtárosoknak, óvónőknek.
Mesemondással már foglalkozó érdeklődőknek vagy azoknak, akik most szeretnének ezzel a műfajjal megismerkedni.
Mindenkinek, aki szeret mesélni, vagy szeretne megtanulni élőszóban mesét mondani – akár színpadi, akár közösségi közegben.

Amit korábbi résztvevőink mondtak

Ez a képzés szó szerint megváltoztatta a népmeséhez való viszonyomat. Már nem csupán szövegként tekintek rá, hanem élő, mozgó, lélegző hagyományként, aminek én is a része lehetek.
– Mónika, általános iskolai tanár

Ráébredtem, mennyi erő rejlik a szóbeli hagyományban, és milyen hatékony pedagógiai eszköz lehet egy jól elmondott népmese. Ma már rendszeresen használom az iskolában.
– Levente, könyvtáros, közművelődési szakember

A legjobb gyakorlati képzés, amin valaha részt vettem. Folyamatosan kaptunk visszajelzést, támogatást, inspirációt. Megtanultam rögtönözni, bátran megszólalni – és mesélni.
– Levente, könyvtáros, közművelődési szakember

Mit tanulhat a képzés során?
Elméleti modulok:

A magyar népmese kutatástörténete és műfaji sajátosságai
A szövegfolklór gyűjtésének és feldolgozásának módszertana
A hagyományos és kortárs mesemondási technikák
A mesemondás pedagógiai, pszichológiai és közösségépítő szerepe
A mesemondás szerepe a nemzeti identitásban és az élő örökségben

Gyakorlati modulok:

Találkozások hagyományőrző és kortárs mesemondókkal
Narratív készségfejlesztés: rögtönzés, stilizálás, előadásmód
Mesemondás élőben: minden résztvevő legalább egy mesét előad, amelyről részletes, építő visszajelzést kap
Stílusépítés: egyéni népmeserepertoár kialakítása
Archív anyagok feldolgozása: tanulás élő példákból, hangzó- és videófelvételek alapján

Jelentkezés menete

Kérjük, töltse ki a jelentkezési űrlapot: Jelentkezési űrlap linkje
Küldje el a szükséges dokumentumokat a regisztrációs űrlapon keresztül (végzettséget, szakmai előképzettséget igazoló anyagokat)!
Fizesse be a részvételi díjat az alábbi bankszámlaszámra: 10032000-01739716-00000000. Kérjük a közleményben tüntesse fel a képzés nevét, a részvételi díj összegét és a jelentkező nevét!
Jelentkezési határidő: 2025. augusztus 4. (hétfő)
A Hagyományok Házában zajló képzések általános feltételeiről és részleteiről EZEN AZ OLDALON lehet tájékozódni.

Kedvezményes részvételi lehetőség

A képzés során kiemelten fontos számunkra az esélyegyenlőség és a kulturális sokszínűség biztosítása. Ezért 2025-ben egy fő számára lehetőséget biztosítunk a tanfolyamon való részvételre kedvezményes, mindössze 10%-os önrész mellett, azaz 90%-kal csökkentett díjú helyet hirdetünk meg.

Ezzel szeretnénk támogatást nyújtani olyan érdeklődőnek, aki:

anyagi okokból nehezen tudná finanszírozni a képzést,
hátrányos helyzetű térségből vagy intézményből érkezik,
valamint elkötelezett a népmese és az élőszavas mesemondás iránt, és azt munkája során (pl. oktatásban, közösségépítésben) is alkalmazni kívánja.

Gyakran ismételt kérdések (GYIK)
Milyen előképzettség szükséges a részvételhez?

A képzéshez érettségi bizonyítvány szükséges. Előnyt jelent, ha valaki már foglalkozott szóbeli előadással, meséléssel, pedagógiával vagy közművelődéssel – de ez nem feltétel.
Kapok hivatalos tanúsítványt a képzésről?

Igen, a képzés sikeres elvégzése után minden résztvevő hivatalos tanúsítványt kap.
Hogy néz ki a vizsga?

A tanfolyam egy szóbeli elméleti vizsgával zárul, ahol a résztvevők számot adnak a megszerzett tudásukról és gyakorlati készségeikről. A vizsga célja nem a „számonkérés”, hanem a fejlődés összegzése és megerősítése.
Mennyire kell „tudni mesélni”, hogy valaki belevágjon?

Nem szükséges előzetes mesemondói tapasztalat. A képzés során lépésről lépésre fejlesztjük a hallgatók elbeszélő készségeit. Ha van benned kedv, nyitottság, és szeretnél tanulni – már jó úton vagy!
Hol zajlik a képzés?

A kontaktórák a Hagyományok Házában (Budapest, I. kerület) zajlanak, hétvégi időpontokban. A 30 órás egyéni munka otthonról végezhető, az oktatókkal egyeztetve.
Lehet online csatlakozni?

Ez a képzés személyes jelenléthez kötött, hiszen az élőszavas mesemondás gyakorlati fejlesztése csak fizikai jelenléttel működik hitelesen és hatékonyan.
Hogyan lehet jelentkezni a kedvezményes helyre?

Részletes információkat és a jelentkezéshez szükséges anyagokat az aloldal vonatkozó szakaszában találod. Fontos: a kedvezményes helyre külön, rövid szakmai önéletrajzzal és motivációs levéllel kell pályázni, a képzés szervezőjének megadott e-mail-címére.

Kapcsolódó oldalak

Részletek

A Folknaptárba bárki felvihet eseményeket. Az adatokat próbáljuk ellenőrizni, igyekszünk napra készek lenni, de felelősséget sajnos nem tudunk vállalni a pontosságukért.