Folkrádió

Fórum

Ahogy látom, a dudáról még nem készítettek fórumot, pedig ez is elég érdekes.

Csomor Tamás

Új hozzászólás írásához be kell jelentkezni. Ha még nem regisztráltál, itt megteheted.

Dobos - március 23., 17.27

Azt szeretném kérdezni, hogy valakinek megvan-e az a felvétel, ahol a Palástolni néptáncosoknak Szikora János dudál? Ha valakinek meg van annak örülnék, ha elküldésével ide: doboslecso@gmail.com

muszu - 2014. november 16., 15.37

ajánlatokat erre a címre kérek:muszu1982@freemail.hu
tel szám:0625121743

muszu - 2014. november 16., 15.36

ajánlatokat erre a címre kérek:muszu1982@freemail.hu
tel szám:0625121743

muszu - 2014. november 16., 15.30

Eladnám a kecskedudám eladásom oka nincs időm vele foglalkozni és ezért szeretnék tőle megválni isten igazából sosem használtam mert nem tudom megszólaltatni teljesen hiánytalan hangszer rózsafából és kecskebőrből.

muszu - 2014. november 16., 15.28

Eladnám a kecskedudám eladásom oka nincs időm vele foglalkozni és ezért szeretnék tőle megválni isten igazából sosem használtam mert nem tudom megszólaltatni teljesen hiánytalan hangszer rózsafából és kecskebőrből.

Nagy Zoltán - 2013. június 17., 20.32

Duda eladó. Nagy Zoltán 30/9919-161

Ricza Roland Koppány - 2013. június 16., 12.19

Sziasztok!

Eladóvá vált a magyar dudám. Februárban készítette Vrábel Mihály hangszerkészítő mester. Időhiány miatt sajnos nem tudom megtanulni a kezelését. Teljesen új sípok, amik nincsenek még bejáratva.
Baranya megyében megtekinthető, elviszem. Postát állom. Kérdésed van, csak írj! ;) brian0015 kukac vipmail . hu

Szép napot!

Németh Dávid - 2012. április 29., 9.17

Az e-mail címem lehagytam, írjatok mindenképpen:
david1519@freemail.hu

Németh Dávid - 2012. április 29., 9.17

Szeretnék egy dudát!
Valaki ismer dudakészítőket? Mindenképpen Magyar duda érdekelne, tülökkel díszítve. Van nekem is egy, esetleg még cseréről is lehet szó, vagy beszámításról.

Dickmann Roland - 2011. január 22., 14.20

Bese Botond által készített, kifogástalan állapotban lévő kecske duda eladó. Pontos, szépen tartja a hangot.
Érdeklődni.06/30-859-7267

dr. Nemes Gábor - 2010. május 6., 8.54

Kedves László!

Keress rá a magyar dudazenekar honlapjára, illetve gyere el pl. szerdánként a Jekill&Hyde-ba a VII. ker. Hársfa u.-ba, ahol találkozhatsz jó sok dudással.
Ja, augusztus 20. környékén duda és tekerő szaktábor a nógrági Kétbodonyban, bővebben a Téka zenekar honlapján.
Üdv,

Nemes Gábor

Péter - 2010. március 15., 21.34

Segítsetek légyszíves:

Régóta keresek, egy megbízható, a szakmáját szerető azt nagyon értő és kimondottan vidéken dolgozó cipész aki csizmát (csikós csizma) készít?

Szarka László - 2010. március 15., 14.48

Minden vágyam egy igazi kecskebőr duda.
Szeretném felvenni a kapcsolatot, olyanokkal akiket szintén érdekel vagy birtokában van ilyen hangszer.

Czigány Tamás - 2009. augusztus 25., 9.03

Érdekelne az említett duda. Küldj kérlek némi képet róla! köszönöm
cziganytamas@freemail.hu

Cserhalmi Gábor - 2009. május 24., 13.04

Eladó egy E-s hangolású teljesen új Bolgár duda.Képet tudok róla küldeni ha valakit érdekel.Alig használtam de sajnos el kell adnom

zansin@freemail.hu

Cserhalmi Gábor - 2009. március 25., 18.48

Eladó egy eredeti Soós Antal féle duda Bese Botond féle vadonat új bőrrel ha valakit komolyan érdekel küldök képet az ára 45 ezer ft vagy egy másik kecskefejes használt dudára elcserélném zansin@freemail.hu

Magyar Dudazenekar - 2006. december 4., 14.05

Tisztelt Fórum-résztvevők,
hangszerkészítés, vásárlás, tanulás stb. kérdésekben segítségre lehet a hon-lapunk: www.dudazenekar.hu
Üdvözlettel:
Karakas Zoltán

André Bacs - 2006. december 1., 11.12

köszönöm Tamás, most látom ezt, a skociaik hangszerére hasonlit, összekevertem a cigányok által játszott hangszerrel, ami (valöszinüleg) egy "igazi" klarinét

mégegyszer merci!

Csomor Tamás - 2006. november 30., 16.56

Kedves "André Bacs"!
A klarinét fafúvós (egyetlen cső), és a sípja két különálló nádnyelv.
A dudának az a legjellegzetesebb tulajdonsága, hogy egy tömlőből fúvatják a sípra a levegőt, tehát megszakítás nélkül lehet rajta játszani (van, amit meg lehet szólaltatni fújtatóval is, és van, aminek a tömlőjét rendesen szájjal fújják föl). A sípja(i) pedig egyetlen nádszálból készülnek.
Sajnos nem vagyok szakértő, többet megtudhatsz innen: http://mek.oszk.hu/02100/02115/html/1-1671.html

André Bacs - 2006. november 27., 10.45

mi a különbség klarinét és duda között? (idióta kérdés?)

néhány éve el vagyok szakadva Magyarországból, igy megbocsádhatok az ismeretlenségemet

Éles Gergő Péter - 2006. november 25., 19.34

Én most vettem a fejembe, hogy dudán akarok játszani. Előtte csak hallomásból ismertem a hangszert, most próbálok jobban tájékozódni. Az lenne a kérdésem, hogy mennyibe kerülhet egy duda, és tud-e valaki dudakészítőket ajánlani?
Előre is köszönöm!

Számel Péter - 2005. november 17., 7.36

- ha a síp hanmagassága változik a fúvás erősségétől, ott több probléma is van! Fontos a nádnyelv hossza (a hang alapvetően matematika, így egy sípszár méretéhez és a kívánt hangmagassághoz rendelhető egy nádnyelv hossz, illetve bizonyos matemetikai művelettel ez a hossz csökkenthető, illetve növelhető), fontos a nádnyelv "kiegyensúlyozása" (erre szokam mondani, hogy amelyik síp ránézésre szép, annak megvan az esélye arra, hogy jó is legyen), számít a síptőke és a nádnyelv által bezért szög (általában a nyelv vége és a síptest közötti távolság maradjon 1mm-en belül, ha kisebb, akkor "vastagabb" maradhat a nádnyelv, és fordítva), stb, stb....és még sok mindentől függ.
-a szilvafa ága tutira nem lesz jó, próbálkozz a törzdével (az okokat megtalálod egy alap faipari szakkönyvben)!
-bőrt egy kecskéről a legcélszerűbb, de a húsát nem kell eldobni, ízletes kaját lehet készíteni belőle.
-azért a hangsort megtalálhatod az interneten. (próbálkozz Németh Miki barátom honlapjaival, pl. Galga dudazenekar
-a kotta valóban nem való
Üdv, SzP

Csomor Tamás - 2005. november 16., 16.57

Nos, én nem mondanám, hogy tájékozatlan vagyok ebben a témában, de tapasztalataim nincsenek. Mágis engem nagyon megfogott a (magyar) duda hangja. Egyszer egy dudatömlőt megfogdostam, és ennyi. Itthon pedig próbálok sípokat készíteni (csak az a baj, hogy egy idő után, erősebb fújásnál már magasabb lesz a hangja...). De a szilvafánkon van egy ág, ami szerintem alkalmas lenne sípszárnak... de ha még meg is próbálkoznék a készítésével, nem tudom, honnan szereznék bőrt, sőt, nem tudom hogy lehetne kialakítani a hangsorát, és hogy mit játszhatnék rajta. Mert interneten szinte lehetetlen dudazenét találni. Azt a kottát pedig, amire dudazenét jegyeztek föl, megcsodálom, majd becsukom a könyvet...

Számel Péter - 2005. november 10., 7.00

Csak ismételni tudom magam: somogyit csak Jankovicstól! De ahhoz másik hangszer kell!
Vagy próbálj meg Sós Antaltól szerezni valamit! Nekem sajnos nincs tőle felvételem, de már többen mondták, hogy nekik van, csak még nem vitte rá egyiket sem a fene, hogy átvegye nekem.
Pista bácsi címét, telefonját is elküldöm neked.
SzP

Farkas Endre - 2005. november 9., 12.49

Köszönöm! Szerencsére nem is lakik messze Pál Pista bácsi. Esetleg pontos címet tudsz írni?
Somogyból vannak felvételek a Dúnántúli Antológián.

A fújtató pont a fújás élményét veszi el, talán..

Számel Péter - 2005. november 8., 16.13

A fújtatós dudának is van tömlője,vagy nem egészen értem az első mondatot.
Dunántúli (pontosabban somogyi) muzsikát nem ajánlom. Egyetlen egy hagyaték Jankovics Imre játéka. Somogyit vagy úgy játszol, vagy sehogyan. A táncházmozgalmas "somogyi-szerű" változatok, bár kétségtelenül fülbemászó dallamok, mégis semmiféle eredetiséget nem tükröznek.
Ajánlom Pál Pista bácsit! Találkozz vele, menj el hozzá - nem csak a dudálás élményével leszel gazdagabb!

Farkas Endre - 2005. november 8., 13.49

Köszönöm a tanácsokat. A fújtatót amúgy nem szeretném, mert pont a tömlő miatt érzem olyan igazán különlegesnek az egész hangszert és játékot rajta.
A nádakkal próbálkozok, hangolgatom, meg fújom azért elég gyakran, de nem az igazi.
Valami javaslat, hogymilyen dallamokkal kezdjem a tanulást? Néhány dunántúlit már nézegettem, csak kevés az anyag.

Számel Péter - 2005. november 6., 16.12

Hát, ha csak a tömlő rossz, azért még nem kell az egész hangszert lecserélni! Bese Botond szokott jó tömlőket készíteni, bár nem olcsó-de jók.
Ha valaki elkezd dudálni - ha faragni, esztergálni nem is - de sípot és tömlőt készíteni meg kell tanuljon. Mint már írtam, ez nem olyan, mint egy hegedű, hogy kapok hozzá a boltban bármit. Ezt neked kell elkészíteni, de ez azért jó, mert olyan lesz, mint amilyet te szeretsz. Ha nem boldogulsz az Istvánfi féle hangszereddel az attól is lehet, hogy Balázs meglehetősen kemény sípokat készít. Ezek stabilan szólnak, de egy kezdőnek ez nem való. Szóban, írásban sokmindent lehet mondani, de keveset segít. Nem ismerek egy olyan valamire való dudást sem, aki nem töltött volna el gyötrelmes órákat kísérletezéssel. Ugye: aki dudás akar lenni, pokolra kell annak menni. El kell kezdeni kísérletezni a sípokkal. Ennek sok-sok kísérletező óra az ára, de csak így lehet megtanulni. Kezdetnek javaslok egy klarinétos, szaxis ismerőst, aki elláthat használt nádakkal, később (ha már jól megy a sípkészítés) az új klarinét nád a megfelelő. Én mostanában olyan nádat használok, amiből a bolti klarinét nádak készülnek, ez az interneten keresztül beszerezhető, k.b. 12 cm-es rudacskák. Nagy előnye, hogy olcsó és jó. Járható út még a fújtató. Ennek számos előnye van: nehezebben hangolódnak el a sípok, többet bír a bőr és a síp és lehet hozzá ordítani. Hátránya az, hogy +egy kolonc a fújtató.
Na jó munkát és türelmet hozzá!
SzP

Farkas Endre - 2005. november 5., 9.43

Igazából segítség nélkül én sem nagyon boldogulok a hangszerrel. Pedig tényleg nagyon szeretem. Szóval ha van ötleted, hogy is induljak el igazán, akkor szívesen veszem. Lecserélni csak annyiban lenen jó, hogy pl. nem elég puha a tömlő, de lehet, hogy csak játékhiány miatt van...

Számel Péter - 2005. november 2., 14.32

Endre, remélem nem ez az egyetlen hangszered! Mert ha igen, akkor ne add el, vagy ha csak le akarod cserélni, akkor megértelek.
Ezt a hangszert sokan akkor sem értik, ha birtokukban van egy, de akinek nincs, az szinte semmit nem érthet belőle. Nekem van (volt) egy néhány (néha több, néha kevesebb), de még nem tiszta minden vele kapcsolatban, és szerintem nem is lesz az soha.
üdv,
SzP

Farkas Endre - 2005. november 2., 14.24

Szioasztok!

A gondolat jó, mert szerintem lenyűgöző hangszer a duda és többet érdemel a most elfoglalt helyénél! Márminta táncházas körökre vonatkozóan.
Szívesen várok ide minden programot, alkalmat, ahol a dudával, dudazenével lehet találkozni!

Még valami! Hogy praktikus célokra is használjama dudafórumot.. Van egy alig használt dudám, Istvánfy Balázs által szigetközi mintára készült(tehát nem kecskefejes). Gazdát keresek neki, mert én sajnos nem használom ki egyelőre. A bőr némileg kemény és van pici hibája. Ha valakit érdekel, vegye fel velem a kapcsolatot, megegyezünk!
endre.f@freemail.hu

Számel Péter - 2005. november 2., 7.35

Üdv, Tamás!
Kemény fába vágtad a fejszét! A duda itthon a kevésbé népszerű hangszerek világát éli. Kevesen művelik, úgy igazából meg még kevesebben. Talán, mert elég macerás hangszer (nem úgy van, hogy bemegyek a boltba és bármit vehetek hozzá, a bőrkikészítés is gyomorforgató mutatvány, no meg a sípok...) és talán azért, mert a táncházas közönség számára a No1 a vonószenekar, itt a duda nem rúghat labdába. Bár egyesek beviszik e hangszert zenekari közegbe teljesen eldeformálva annak eredeti világát. De azért még létezik duda.
üdv,
SzP

Csomor Tamás - 2005. október 28., 22.53

Várnék hozzászólásokat
-a duda történetéről
-készítéséről
-a dallamokról, hol lehet ilyen dallamokat letölteni
-és minden egyébről.