Folkrádió

Fórum

Ide várok kérdéseket és jótanácsokat népihangszerek készítésével kapcsolatban.

Pap Endre

Új hozzászólás írásához be kell jelentkezni. Ha még nem regisztráltál, itt megteheted.

sárosi attila - 2012. november 21., 6.29

Sziasztok! Érdeklődnék, hogy nem tudja e valaki, hogy vízüveges alapozásra mit kell rákenni, hogy utána a lakk jól kötődjön a hegedűhöz.

Borostyán - 2012. február 20., 12.24

Ja,és olcsóbb mint gondoltam.

Borostyán - 2012. február 20., 12.23

Ajánlom figyelmetekbe ha új hangszer kell,ha felújíttatnál citerát,esetleg tanács kell:www.asztalossandor.hu

ónodi zoltán - 2012. február 15., 12.01

szia kedves deák andrás.engem érdekelne ez a nagybőgő ha esetleg eladod?sajnos darabok ban van a hangszerez több honapos munka amire ez bőgő lessz .de ha gondold meg vásárolom mert engem érdekel igy is minden esetre meg adom a mobil számom ezen elérsz:06306757322

Forduló Néptáncegyüttes Hagyományőrző Egyesület - 2012. február 15., 10.52

Kedves Mindenki!

Ha valakinek van esetleg régi citerája amit már nem használ,
a padlásról szedte le vagy hasonlók, és már nincs rá
szüksége, szívesem venném ha eladná nekem, vagy esetleg
nekem adná.
Én aktívan citerázok évek óta, több hangszerem is van, de amit
most keresek az dísznek kéne a falra.
Van egy vályogból épült parasztházunk a Tisza mellett, amit
hétvégi háznak használunk, és ide kéne dísznek valami ősrégi
rossz citera ami már másra úgysem jó.

Előre is köszönöm:

Héjja Balázs
Gödöllő
kovboj@gmail.com

Deák András - 2012. február 13., 20.48

http://www.youtube.com/watch?v=nfThUpLVzko

Szép jó estét mindenkinek!
Innen indultam mára alig maradt szög a testben s a hátlap belsejéről szinte sikerült lekapargatnom a többéves nemtörődömséget.
A testet összeragasztom. Ebben reménykedem. De színe se lesz az biztos.
Persze hiányzik pár dolog.. Ehhez lettem kevés.. (húr, húrláb, vonó, szaktudás)
Egyvalamim van: nagybőgőm, s ettől boldog vagyok! Muszáj ezt elhíresztelnem!!

Ótott K. Zoltán - 2009. november 17., 7.47

Nem tudja valaki, hogy hol juthatok Magyarországon Clarity Sensitive nagybőgő-gyantához? Felfedeztem egyszer régebben, megszerettem, aztán egy csapásra eltűnt itt a piacról, pedig nagyon jó volt. Szóval ha valaki tudja, kérem, írjon! Előre is köszönöm!
okz63@t-online.hu

NG - 2009. szeptember 18., 16.14

Köszi Bence :)

Varga Bence - 2009. szeptember 18., 0.39

http://hangszer.intuitwebsites.com/

Mentsétek, mert nemsokára lekerül a honlap.

Pap Endre - 2009. március 15., 2.44

Nemcsak a bundok elhelyezését kell helyesen és pontosan kiszámítani és elhelyezni, hanem a húrlábat is.

Tóth Zsolt - 2009. március 11., 23.23

Bocsika de nem tudok fel rakni rola képet

Tóth Zsolt - 2009. március 11., 23.11

Nagyon jo volna ha valaki tudna nekem segiteni a bundok ki számitásában.
A menzúrám 380 mm várom a segitségeket nagyon megköszöném.Mert egyet már csináltam de szerintem nem jo lett rakok fel egy képet rólla

Pap Endre - 2009. február 13., 21.32

Nemrég tudtam meg, hogy bizony acélhúrt Indiában, Perzsiában már jóval Kriszus előtt is tudtak készíteni, mégpedig nagyjából ugyanúgy ahogy ma: húzógyúrűvel. Az sem kizárt, hogy már a honfoglalók is tudták a módját.

Pap Endre - 2009. február 13., 21.24

A flóta sprész nemmás mint egy lyuk a facsövön. Be kell dugni fadugóval a végét. Érdemes a fúvólyuknál vastagabbra faragni a belső átmérőt.

Barna Laczy - 2008. június 30., 13.16

Bocs ! Azt hiszem rossz oldalra tettem !?

Barna Laczy - 2008. június 30., 13.15

kép az előzőhöz

Barna Laczy - 2008. június 30., 13.14

Eladó bodzafából egy sajátkészítésű háromlyukú hosszúfurulya.F hangolású
Mérete 98cm.Ára 15.000 ft.Annak akit érdekel a hangját elküldöm e-mailben.(MP3)

Gunyits Ottó - 2008. június 25., 23.03

Visszatérve a gyantához... (hegedügyantánál) Nem kell ragacsosnak lennie... Huzogatni kell rajta, a vonót, és a gyantapor ami kiválik az elég... Nem kell h ragacsos legyen... Eddig én nem tapasztaltam ragacsosnak a gyantámat.. :D

Türk Ferenc - 2008. június 23., 15.01

Nem tudna valaki segíteni, hogyan kell a flóta síprészét megcsinálni?

Bányai Ferenc - 2008. június 20., 11.04

Köszönöm a segítséget!
A begyógyult kulcsokat meglazítgattam; a feneke utólagos pótlás volt, gyengébb anyagból, ami megsérült, ezt leszedtem; a bundokat át kellett tenni (szerintem asztalos készítette a hangszert, akinek nagyon jól elmagyarázták a dolgot, de egy-két infó kimaradt). Egyelőre inkább azért javítgattam, hogy tapasztalatra tegyek szert, nem is azért, hogy hangszer legyen belőle (bár azt sem bánnám :).
Az előző kérdéseim még élnek, ha valaki tud benne segíteni.
Továbbá: bélhúrt lehet dróthúrhoz hasonlóra vékonyítani, vagy ez azt jelenti, hogy régen vastagabb volt a húr?

Pap Endre - 2008. június 20., 2.05

Egészen pontosan mi takar az, hogy " hozzá mertem nyúlni " ?
A régi parasztok masználtak mindenféle drótot húrnak (vagy legalábbis próbálkoztak használni), de a legjobban a távíró, vagy telefonvezeték belső acélszála felelt meg, ezért igyekeztek azt megszerezni, nem egyszer akár illegális úton is (ellopták). Használtak még a helyi cigánybandától szerzett cimbalomról leszakadt húrokat is, de ezzel meg az a baj, hogy borzasztó vastag, erős, tönkreteszi a citerát. A nagyon régi időkben valószínűleg bélhúrt is használtak.

Bányai Ferenc - 2008. június 11., 9.30

Sziasztok!
Citerafelújításhoz kérnék kis segítséget. Van egy régi citerám, ami nem tűnik túl értékesnek, ezért hozzá mertem nyúlni :) A fáját milyen módon ildomos lekezelni, ha előzőleg - úgy tűnik - egyáltalán nem volt kezelve (lakk, olaj, pác, hagyjam inkább így)? Húrnak milyen anyag használható, amúgy autentikusan (gondolom régen nem a hangszergyári húrokat használták, financiális okokból én is nyitott vagyok a régi megoldásokra)? Van rá valami "szabály", hogy hány db húrt kell feltenni - eddig kétsoros citeránál úgy láttam, hogy 3+2 dallamhúrt tesznek, ez általános és lényeges, vagy ha kényelmesebb változtassak rajta? Egyforma hosszúságú és vastagságú húrokat szabad-e különböző hangra hangolni, vagy az zavaró lesz játék közben, hogy egyik feszesebb mint a másik (kipróbáltam, és egyelőre nem zavar, de gondolom érehzető, hogy nem vagyok túl tapasztalt citera ügyben).

Más: van egy nagyon réginek kinéző citerám (ez egy másik - még nem nyúltam hozzá), egy soros, ötfokú (nem teljesen pontos) hangolással. Elég romos, talán javítható állapotban van. Jelent-e valakinek nagyobb értéket, mint a pillanatnyi használati értéke (gyűjtő vagy mittudomén), vagy nekiállhatok tönkretenn... akarommondani megjavítani. Ha valakit érdekel, és tudja valamire használni (lehetőleg nem szekrénybe porosodni), szívesen megválok tőle, keresni nem akarok rajta - ha jó kezekbe kerül.

Pap Endre - 2008. május 26., 3.23

Igen! És hogy hogyan lehet a voló felső végébe, és a kápába ki killetve betenni a szőrt?

MR - 2008. május 19., 10.09

Írjatok légyszi valami infót a vónószőrözésről - hogyan éritek el, hogy szép egyenletes legyen a szőr a vonón. Köszi!

Újj Zsombor - 2008. május 13., 14.11

Hangszerésznél van a tamburám, így csak most sikerült utánajárni a paramétereknek. a felső nyeregtől a 12.bundig 28cm a távolság, a teljes fogólap 42 cm, a hangszer teste 23 cm, az egész hangszer 80 cm hosszú.
Holecska András készítette 1894-ben. nem tudom ez mond-e valamit? a hangszerész felnyitotta a testét -mert el van törve-repedve a nyak mellett, mindkét oldalt- ez így derült ki.
azt mondta hogy kéne bele rakni tőkét, nehogy ismét eltörjön. szoktak tamburába tőkét rakni?
(ő vonós hangszerekkel foglalkozik, ezért kérem a Te szakértelmed, véleményed, segítséged) a mellékelt képen láthatod a hangszert.
köszönettel, üdvözlettel: Újj Zsombor

Pap Endre - 2008. május 1., 15.18

mekkora a felső nyeregtől a 12. bundig mért távolság?
Ha 19..20cm, akkor e-prím, ha nagyobb akkor tudni kell mekkora, és abból meg lehet mondani a többit.

Újj Zsombor - 2008. április 23., 15.35

Szép, s jó napot!

Van egy tamburám, ami 6 húros, a teste hegedű alakú, a hangoló kulcsok is hegedű alakúra vannak esztergálva, a nyaka és a teste egy fából van faragva, és nagyon öreg.
Nem tudom milyen tambura (prím,kontra,stb...), hogy mi szerint hangoljam, hogyan húrozzam, milyen húrtartó és híd kell rá.? Örülnék ha tudna nekem valaki segíteni némi információval, vagy egy honlappal, mert eddig ilyesmit nem találtam sehol.
üdvözlettel, köszönettel : Újj Zsombor

Nagy Ákos - 2008. március 22., 18.35

Takács István kérdezte, hogyan lehet gyantat készíteni. Erre választ is kapott. Amit hozzá szeretnék tenni, inkább van köze a néphagyományhoz, mint tudományos leíráshoz: nálunk Erdélyben a cigányzenészek a közelmúlttól kezdődöen napjainkig nem maguk készítik a gyantát, viszont átalakítják az üzletben talalható gyantát. Megvásárolnak egy bizonyos mennyiségü gyantát majd megolvasztják(forró vízben) és étolajjat adagolnak a vizbe, így főzik kis ideig. A gyanta nem oldódik vízben, viszont az olajjal keveredik. Leöntik a vizet a gyanta-olaj keverékről majd dagasztják a nyúlós masszát, míg homogén állapotúvá nem válik(gyorsan kell dolgozni mert hamar megszilárdul). Formákban porciózva hülni hagyják. Mikor teljesen megkeményedett használni lehet.
Az étolajjal kevert gyantának jellemzője, hogy tapadósabb és kevésbé poronyú mint az ipari gyanta. Ezért általában brácsások használják.

U.I. Remélem hasznosnak találjátok a receptet.

fivestrings - 2007. december 2., 19.48

Kedves Dolgozni,Javítani vágyók!

Nem ajánlom senkinek a vizes becsiszolást semmilyen hangszerre.
Ha valamin olajlakk van akkor vidd szakértőhöz mert olyjlakkot csak komoly mesterek használtak ( már ha megismered az olajlakkot)
A vizes becsiszolással később baj van.
Másrészt tisztelet a kivételnek ,de ne fabrikáljunk otthon lakkokkal az sosem jó.
Nagyon szivesen segitek ha valakinek kell ,eljön a műhelyembe és élőben kiprobálhatja a saját hozott hangszerén amit meg szeretne csinálni.
Ha nincs hangszere akkor kap tőlem valami tanulóhegedűt amin gyakorolhat.
A denaturáltszeszt pedig egyáltalán nem ajánlom semmire se lepucolásra se lakk oldására sem semmiféle hangszerrel kapcsolatos tevékenységre.
Aki igényes munkát szeretne akár javít akár készít(mi tudjuk mivel)denszesznek már vége!Mielőtt a saját hanszereden fabrikálnál vigyázz nagyon vigyázz mert minden stádium végzetes lehet a hangszered hanminőségére.
Célszerű jól átgondolni.
Félreértés ne essék senkit nem megbántani vagy bírálni szerettem volna a mondókáimmal ,(na persze a tanácsok mindig jól jönnek) , csupán az elöttem hozászólonak üzenném ,hogy szép ha az ember segít de ha valaki felbátorodik a leírtak alapján és elront mindent ,akkor ki vállalja a felelősséget? Szóval ennyi ha valaki szeretne műhelyből tanulni akkor szivesen segitek.
Jah még az ,hogy meg ne folyjon a lakk ?
Hát az sem ilyen egyszerű....
Drága ismeretekkel rendelkező barátom azt is elfelejtette közölni ,hogy milyen sűrű is legyen a kikevert lakk , milyen legyen az alap milyen páccal vonjam be,hogyan kezeljem le a fenyőt ,hogy ne márványosodjon ki az uj lakk felvitele után,főzzem e a lakkot vagy készen vegyem meg ,milyen ecsettel hogyam fel (borz mokus stb,,,)
Vagy labdázzam e stb stb stb
A randokkal mi legyen csisz közben ,honnan kezdjem el lakkozni milyen szálirányba stb stb

Nos remélem e tulnyomoan kevés leirtak alapján nem kezdetek hozzá egy ilyen nagy munkához.
ÉS MÉGEGYSZER DENSZESZ ÉS VIZES CSISZOLÁS F E L E J T Ő!!!!!

Üdvözlettel
fivestrings@freemail.hu

Ps
Én a hangszerekkel kapcsolatosan irtam a fentieket!

kaszal istvan - 2007. november 21., 8.44

Sziasztok! Tekerőlanthoz keresek terveket, leírásokat. Akár elektronikus, akár nyomtatott formában. Megköszönném a segítségeteket!

Pap Endre - 2007. november 9., 12.24

Én hallottam olyat, hogy kátránnyal keverik a gyantát (állítólag a bőgőhöz valót), a többit meg valami velencei terpentinnel , gumi elémi gyantával, és hasonló puha gyantákkal ötvözhetik, tippem szerint.Bár ezek is keményednek idővel ,mert tartalmaznak illóanyagot.
A terpentin nem jó erre mert az illóolaj, elpárolog és újra kemény lesz a gyanta. lassan száradó oldószernek használják olajlakkokhoz.

Más: A macskaméznek jó íze van, cseresznye és meggyfákon a legbőségesebb. Egy időben kevertek belőle lakkot, de rájöttek, hogy a szuvak is szeretik.
Ilyen mézga a masztix is, amit viszont hasznélnak lakkösszetevőnek, parókaragasztónak, fűszernek görög sütikhez. H aesetleg tudja valaki hol lehet mastixot kapni elfogadható áron, annak megköszönném az infót. Tudok egy helyet ahol kapni lehet, csak ott nagyon kis kiszerelésben árulják méregdrágán, valami 120000Ft kilója. Ugyanez van a sárkányvérrel is. Szóval ha valaki tudba nekem ajánlani valami olcsóbb helyet, az király kenne. Köszi!

fivestrings - 2007. szeptember 9., 23.05

Sziasztok!
Én készítek vonós hangszereket ,nem erdélyi fábol!!
Specialitásom a nagybőgő ,de már sok kisebb hangszereket is készítettem és javítottam.
Egyébként zenész vagyok ,a műhelyem pedig a belváros szívében van Budapesten.
Amit itt keresek az az ,hogyha volna esetleg eladó tambura nagybőgője eladó valakinek , vagy pedig kisbőgője.Ilyet szívesen vennék vagy cserélnék ,esetleg javításba átalakításba be tudnám számítani.
Minden megoldás érdekel ,gondolom titeket is!
Itt az elektronikus levélcímem : fivestrings@freemail.hu

ps: sziasztok

műkedvelő - 2007. augusztus 10., 19.33

A macskaméz pedig nem gyanta, hanem mézga, ami lombosfákról lehet szedni, de ez vízoldható többnyire, és tényleg olyan mint a rágó, vagy gumicukor, állagra. Én nem rágnám.

műkedvelő - 2007. augusztus 10., 19.28

Terpentin

Csomor Tamás - 2007. augusztus 10., 15.41

Ha már a gyantánál tartunk, valamit sosem értettem... Hogy csinálják, hogy a gyanta folyton ragacsos legyen? Régebben én is foglalkoztam ilyesmikkel: szedtem gyantát, meg is olvasztottam, de az addig képlékeny gyanta teljesen megszilárdult, és csak újabb olvasztással lehet ragacsossá tenni, vagy valami vegyszerrel (benzin, alkohol...). Továbbá azt is megfigyeltem, hogy valamelyik gyanta alacsonyabb hőmérsékleten is megpuhul. Egy kevéske ilyen gyantát egy tábortűzből piszkáltam ki, és testhőmérsékleten puhul (régen ezt szerte Európában rágógumi helyett használták), amit én olvasztottam, azt csakis tűz fölött tudom lágyítani... Bocsánat, hogy így eltérek a témától, de senkitől se tudtam megkérdezni...

műkedvelő - 2007. augusztus 10., 8.53

Fenyőgyantát nagyüzemben, lepárlással készítenek. Ha magad akarod készíteni a törzsről szedegesd le ami kifolyt. Azt nem ajánlom, hogy te sebezd meg ,mert nem ésszerű, az összegyüjtött gyantát felmelegíted, üllepedni hagyod, formába öntöd. Nagyon sok idő, utánajárás, tűz, és robbanásveszély jellemzi a folyamatot, amit pár száz forintér megspórolhatsz, ha üzletben veszed.:)

Takács István - 2007. augusztus 1., 23.49

Nem tudja valaki megmondani hogy készítik a gyantát a vonókhoz?

Pap Endre - 2007. április 16., 1.04

Köszike! A nádsípot értem, de a levélsípot nem. Hogy tudnak dallamot játszani rajta, ha csak egy síp? A számba kell venni? Az a helyzet, ohgy ilyen levélsípot még nem is láttam, csak felvételen hallottam, gőzöm sincs, hogy nézhet ki. A nádsíp lyukjaival nem lesz gond, furulyát már csináltam (PVC csőből). Ha sikerül megszólaló nádsípot csinálnom, szerintem csinálok egy müanyag testet lyukakkal, és bele teszem a sípot, így tartósabb lesz.
Kérdés: A nádsíp nyelhasítást pontosan hogy is csinálod?:
A vége felől áthasítod a bütyköt is, vagy a bütxök után 45°-ban bevágod és utána hasítod?

Zatykó Szabolcs - 2007. április 15., 7.31

Kedves Endre!
Leírom az általam gyártot nádsípok késztési metódusát és meglátjuk ezzel, hogy boldogulsz!
15-20 cm-es száraz nádcső + éles kés kell hozzá. A nádat úgy töröm el, hogy az egyik végén ott legyen a csomó, a másik vége pedig szabadon maradjon. A cső zárt végénél egyetlen vágással nyelvecskét hasítok a nádba.Ezek után számba veszem és megfúvom. Ha a síp túl nehezen szólal meg akkor könnyítenem kell a nyelvecske súlyán, ekkor késsel a nyelvecske aljáról és tövéről kaparok le anyagot. Dallamhoz meg a furulyához hasonlóan lyukak kellenek . Kényelmesen feltszed rá az ujjaid és bejelölöd az ujjbegyeid helyét. Ettől kezdve lyukfúrás, vagy izzó dróttal kiégetés, majd a lyukak méretével hangolás.
Levélsíp : két kis fadarab kell melyek az ujjainkat helyettesíti, a két kis fadarab végeit vékony spárgával összekötjük, mely közé a levelet teszed, fadarabnak a hajlott fa jó, mely kötözve feszül
Remélem tudtam valamelyest segíteni!

Üdv.: Zatykó Szabolcs

Pap Endre - 2007. április 15., 3.08

Nem tudja-e valaki hogyan készül a levélsíp, és hogyan lehet játszani rajta.
Egyszer voltam Ópusztaszeren, ott volt egy ember, aki nádsípokat készített sima mezei nádból. Sípolt, meg lyukak is voltak rajta, lehetett rajta játszani mint a furulyán. Ott a helyszinen csinálta őket bicskával. Azóta próbálkoztam sokszor, de sose sikerült olyat csinálni aminek a sípja megszólalt volna. Nem tudja valaki a titkát?

Pap Endre - 2007. március 28., 21.59

A lakk lecsiszolását felejtsd el, tönkreteheti a vastagságtérképet.A lakkot lemosni oldószerrel lehet. Ha szeszlakk van, akkor denszesszel, ha olajlakk, akkor nitrohígítóval. Egyszerű a dolog, ha nem viszi egyáltalán a szesz, akkor olajlakk, ha kicsit viszi (nagyon nem fogja, a régi lakkot nem lesz egyszerű feloldani, lehet, hogy először kicsit áztatni kell a felületet, de a ragasztások nem kaphatnak a szeszből) akkor szeszlakk. Ha kiderül hogy olajlakk, akkor a szesz csak megtiszítja, de tovább ne nyúlj hozzá, mert olajlakkot készíteni már nem amatőröknek való munka. Egyébként, ha a pirosító szeszpác volt (vagy szantál por) akkor vinni fogja az alk. A lakkozás menetéről találsz leírást az alább belinkelt helyen, igaz nagyon keresni kell.
Ha szóróval csinálod, arra ügyelj, hogy egy helyen sose állj meg vele, mert megfolyik, mindig csak mozgás közben szórd a felületet, mint egy permetező repülő. Az egyes sorok között 400-as polírpapírral vizesen csiszolj. A legvégén 800-assal, majd jöhet az autófényező szemcsés polírozópaszta a legfinomabb fokozatúból, melyet esetleg megelőzhet egy kis fogkrémes polírozás.
Ha hibáztál a szóráskor (megfolyik stb) akkor várd meg míg megszárad, és csak utána kezdj neki kijavítani a hibát polírpapírral. A lakk hígításához inkább Alkonek spirituszt használj, mint denszeszt, azzal szebben lehet dolgozni, mert tuti nincs benne víz.

Koch Máté - 2007. március 26., 16.05

Hát ez egy olyan hegedű, ami valamikor nagyon szép lehetett, de valószínűleg letörhetett a nyaka és a felső lapja beszakadt, mert a teljes felső lap cserélve van. És ez a baj: a kicserélt lap egy elég csúnyán megmunkált darab, egy másik hegedűről vagy legyalábbis mintáról származik, mert nem is pontosan akkora, mint az alsó (kétoldalt ki van toldva egy-egy 1-2 mm-es darabbal, hogy legyen pereme). Az alsó lap berakásos is, míg a fölső csak körbe van rajzolva. Ezzel együtt masszív, és a hangja is szép, csak aki a "restaurálást" végezte nem fukarkodott a pirosítóval, és nem is túl szépen kente el... Szóval amit én gondoltam, az az lenne, hogy lecsiszolnám egy nagyon finom papírral, átkenném valami sötétbarna páccal és utána lelakkoznám. A szóró beszerzése megoldható, és a lakkot is össze tudnám hozni szerintem. Ennek fényében mi a véleményed? És amikor azt írtad, hogy lemossam a lakkot, azt hogy értetted? Mivel lehet mosni és hogy, és ez leviheti a pirosítót is? Nagyon köszönöm előre meg visszamenőleg, üdv: Máté

Pap Endre - 2007. március 22., 1.32

Ahhoz hogy ezt megmondjam, látni kéne a cuccot. szerintem ne nyúlj hozzá,de ha hozzányúlsz, akkor se csiszold, hanem mosd le inkább a lakkot. Azt is lehet, hogy csak rákensz a régire egy fedőréteget, amit fel lehet fényezni. Nem egyszerű dolog szépen lakkozni ecsettel. Ha tudsz szereni nagyon kicsi teljesítményű szórót, inkább azzal csináld. Ha csak nem akarsz megtanulni lakkozni, inkább bízd szakemberre. Ha belefogsz, akkor puha lakkot szerezz, te is kikavarhatod.Itt találsz infót, meg recepteket:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9012150

Koch Máté - 2007. március 21., 16.00

Nagyon köszönöm a kimerítő választ, még egy kérdésem lenne: ha a hegedű nem túl értékes és elég kopottas, akkor érdemes nekiállni házilag újracsiszolni és lakkozni, vagy ezzel mindenképpen csak rontanék rajta. Ha érdemes, akkor milyen lakkot célszerű használni? Köszönöm: Koch Máté

Pap Endre - 2007. március 17., 23.08

Igen, beszakad!
A lélek helyének keresésének a kiindulópontjára van szabály: A hosszirányú koordináta szerint a lélek széle egyezzen meg a húrláb szélével, a keresztirányú koordináta szerint a lélek középvonala egyezzen meg a húrláb szélével. H aígy helyezzük el a lelket kzdetben, akkor jó esély van arra, hogy nem kell sokáig keresni az optimális helyet. A húrtartó aksztó (bogyó) helyén levő lyukon benézve a léleknek függőlegesen kell állnia.

Koch Máté - 2007. március 5., 14.56

Nem teljesen a témába vág, de nem akartam új topikot nyitni. Azt szeretném kérdezni a hozzáértőktől, hogy a hegedű lelke (ami tudomásom szerint arra való, hogy a húrok rezgéseit továbbítsa a lapokra), ellát-e merevítő vagy tartó funkciót is, nevezetesen: beszakad-e a hegedű, ha a lélek nincs benne és úgy húrozzák fel (vagy árt-e a hangszernek egyáltalán?). Ezen kívül még kíváncsi lennék arra, hogy van-e szabály arra, hogy hol álljon a húrláb és hol legyen a lélek, vagy ezt hegedűje válogatja, és csak próbálgatással lehet őket jól elhelyezni? Előre is köszönöm, Máté

Kudász Ferenc - 2006. december 4., 14.26

Az esedékfa a fatelepen a maradék, amely nem alkalmas teljes egészében a jó megmunkálásra görcs, repedés miatt. Ettől még lehet benne akkora ép rész, hogy kiférjen belőle a kobzához borda. Amikor ott jártam (8 éve), akkor be kellett menni a hárosban a telep legvégére, s megmutatták mi van, oszt ami tetszett, azt lemérték, s lehetett vinni. Jó hosszú deszka volt, tehát autó azért kell hozzá, mert nem vagdosnak le csak egy kobzára valót.

Pap Endre - 2006. december 2., 22.02

Mi az az esedékfa?
A lomis fenyők egyébként tényleg jók, már guberáltam prímákat.

Kudász Ferenc - 2006. november 30., 21.59

Én az első kobzomhoz jávor esedékfát vettem a Háros utcában és fenyőgerendát egy tüzépnél. Lomtalanításnál, egy kis odafigyeléssel során jobb fákat is lehet találni, főleg fenyőből jó a felhozatal a belső kerületekben! Csak meg kell vizsgálni a bútor belsejét...

Pap Endre - 2006. október 13., 0.33

válasz:Csibi Szabolcs
Hozzászólás: 2006. 5. 23. 12:10:58

Én elküldtem neked az én tudományomat, de te azóta sem írtál semmit!Ez így nem fair! Leírtam neked hogyan készíthetsz húrokat, hogyan számíthatod őket, hogyan mérheted, ellenőrizheted még a bélhúrok tulajdonságait is. szerintem ez azért nem piskóta, az alapján amit le írtam, cimbalom és zongorahúrokat is készíthetsz, illetve a kobzádra felrakott húrokat is egzakt módon tudod ellenőrizni, minősíteni. Mért eredményekre támaszkodva iteratív módon változtathatod a húrok tulajdonságait. Kezedbe adtam egy módszert amellyel a akár a bélhúrkészítést is tökéjre fejlesztheted. Én kobzát szeretnék készíteni magamnak, amelynek a módszereit nem ismerem, és nincs időm kísérletezni. Nem tudom hol lehet jó anyagokat beszerezni.
Most te következel!