Folkrádió

Fórum

tud valaki segiteni egy kis elmélettel. minden hozzászolást elöre kösz

Új hozzászólás írásához be kell jelentkezni. Ha még nem regisztráltál, itt megteheted.

orsós László - 2015. február 14., 16.43

Sziasztok Tambura készitésről könyvet hol lehet venni ? akinek esetleg van nem osztaná meg velem ?

Brutyó Bálint - 2012. március 1., 23.20

Sziasztok!
Egy tamburát szeretnék készíteni és a kicsit részletesebben szeretném a segítségeteket kérni főleg a fa anyaga,bundozás,és a méretekről.Email címem:balinto1@citromail.hu

Segítségeteket előre is köszönöm.

Lengyel Zsolt - 2008. március 9., 21.31

Sziasztok!
Ha valaki tudja, hogy milyen vastagságú húrok kellenek a prímtamburára, kérem írja meg! Előre is kössz!
Üdv mindnekinek!

Pap Endre - 2007. november 9., 12.26

Ha valakit érdekel, készítek húrt bőgőtamburára.

fivestrings - 2007. szeptember 9., 23.01

Sziasztok!
Én készítek vonós hangszereket ,nem erdélyi fábol!!
Specialitásom a nagybőgő ,de már sok kisebb hangszereket is készítettem és javítottam.
Egyébként zenész vagyok ,a műhelyem pedig a belváros szívében van Budapesten.
Amit itt keresek az az ,hogyha volna esetleg eladó tambura nagybőgője eladó valakinek , vagy pedig kisbőgője.Ilyet szívesen vennék vagy cserélnék ,esetleg javításba átalakításba be tudnám számítani.
Minden megoldás érdekel ,gondolom titeket is!
Itt az elektronikus levélcímem : fivestrings@freemail.hu

ps: sziasztok

Pap Endre - 2007. március 28., 21.39

Na és hol lehet kapni ezt a könyvet? Esetleg letölteni valahonnan, netán magyarul?

Nagy Szilárd - 2007. március 28., 9.40

Ja igen, ezt a könyvet vettem Brankov bácsinál Kikindán, úgy nagyjából minden benne van, amit a tamburakészítésről tudni kell - méretek, anyagok, folyamatok; az összes vajdasági tamburához.
("A vajdasági rendszerű tambura készítésének technológiája, méretei és alakdefiníciója")

Nagy Szilárd - 2007. március 28., 9.36

http://www.tamburitzapublications.com/easysubpage0034.html

Pap Endre - 2007. január 2., 17.32

A bundok helyét egyszerűen ki lehet számítani. először azt kell tudni, hogy a bundok helyén nem egymáshoz képest érdemes megadni, hanem az alsó húrláb elméleti helyéhez képest.Az e-tambura menzúrája 380 (esetleg 390) mm. Ezt azt értéket osztani kell tizenkettedik gyök alatt 2-vel (ez a temperált hangskála kvóciense),m így megkapod a következő bund helyét az alsó húrlábhoz mérve, ugynígy a következő bundot, meg az azutánit mindaddig, míg elegendő számú bundhely lesz. A bundhelyek felmérése a fogólapra lyuksablonnal történhet. A lyuksablon úgy készíthető, hogy egy szalagfűrészlap darabot az asztal szélére kell tenni, rá egy mérőszalagot úgy, hogy annak nulla pontja (vége) az alsó húrláb helyére essen. Ebben a helyzetben pillanatszorítóval rözítjük a mérőszalagot a szalagfűrészlapon. Hoszzára rajztűvel egyenes vonalat kell karcolni. Az előbb kiszámolt bundhely mérőszámokat megkeressük a mérőszalagon, és szemre (kb negyed mm pontossággal) karcolunk egyet a hosszanti karcra merőlegesen. Ezzel kijelöltünk egy bundhelyet, így kell a többit is. Minél közelebb vagyunk a felső húrlábhoz(szemöldök) annál kevésbé érzékeny a pontatlanságra. Ezután a karcoknál megpontozzuk a sablont és 1mm vastag fúróval átfúrjuk. Az így keletkező lyukakon keresztül vastag tűvel bejelölhetjük a bundhelyeket a fogólapon.A bundok lerakása már más tészta.

Pap Endre - 2007. január 2., 17.10

Milyen elméletre vagy kíváncsi? A húrszámítások elméletére, vagy másra? A húrok témájában tudok segíteni, ha írsz e-mailt a papendrekukaccitromailponthura. Ott majd megírom, hogy pontosan hogyan is tudok segíteni.