Kovács Dénes és Fundák Kristóf kötetlen beszélgetéseken keresztül adják át tapasztalataikat a táncok kedvelőinek.
A néptánc és népművészet szeretete gyermekkora óta elkíséri a debreceni Kovács Dénes aranysarkantyús táncost, akiről korábban portálunk is beszámolt már, hiszen párjával körbetáncolták az Egyesült Államokat.
Kovács Dénes és Fundák Kristóf a táncról tanácskoznak
Táncolni a Debreceni Népi Együttesben kezdett, majd az egyetemi évek kezdetével csatlakozott az Angyalföldi Vadrózsa Táncegyütteshez Budapesten, ahol azóta is aktívan szerepel, illetve – párjával közösen – egy pár éve már tanítanak, koreografálnak is. Most pedig, Fundák Kristóf kortársával (Harangozó Gyula-díjas, örökös aranysarkantyús rendező és koreográfus, a Népművészet Ifjú Mestere) egészen újszerű ötlettel rukkoltak elő.
- A hazai folklór szakmában még nem igazán terjedtek el a modern podcast, videós tartalmak, pedig az elmúlt évek tapasztalatai alapján nagy igény lenne rá. A különböző szakmai fórumok, fesztiválok és versenyek nagyon jó felületet biztosítanak a kortárs szakmai csapatok, alkotók munkáinak megfigyelésére, azonban a szakmai fejlődés elengedhetetlen eszköze a tapasztalatcsere is. Ezen felül – mint minden színpadi műfajban – létfontosságú az inspiráció szerzés, látásmódunk kiszélesítése, hogy egyre jobb minőségű alkotások születhessenek – véli a néptáncos.
Ezért is látogattak el az Avignoni fesztiválra, hogy új darabokból, stílusokból, képekből meríthessenek. A videóikban személyes benyomásokról, ugyanakkor szakmai jellegű megfigyelésekről is beszélgetnek, jelszavuk a tapasztalatcsere.
- Kristóffal a magánéletben is folyton a szakmáról, kultúráról, politikáról és gasztronómiáról beszélgetünk, úgy gondoltuk, hogy ezek az eszmecserék érdekesek lehetnek a hazai folklór szakma számára is. Hála Istennek mind a ketten világot járt emberek vagyunk, azt gondolom a mi szakmánknak is szüksége lenne egy kicsivel több nyitottságra, kreativitásra, az archív anyagok mély megismerése és alkalmazása mellett – emelte ki, hozzátéve, abban bíznak, hogy a tartalmaik is elősegíthetik ezek fejlődését és új beszélgetéseket indíthatnak el a hazai folklórban.
Dénes számára egyébként a néptánc egy életforma, Berecz Pistitől idézve: az identitása része.
- Főleg népzenét hallgatok, akár jó a hangulatom, akár kevésbé, ha táncolok pedig a néptánc, az archaikus mozgások, földhöz közeliség áll hozzám legközelebb. A népművészet alapvetően a vidék elmúlóban levő kultúrájából táplálkozik, az akkori emberek mindennapjait, szokásait, szórakozásmódját veszi alapul.
De miért lehet ez fontos a kor embere és a jövő generációi számára? Mint mondta, mindketten haladó gondolkodású, modern embernek vallják magukat, mégis úgy látják, az autentikus folklór nagyon sokat tud segíteni a mindennapjaikban. A táncos szerint sok kérdésre, amit a modernizáció szül, az autentikus világban már egyszer megszületett a válasz. Ezért tartja fontosnak, hogy kulturális örökségünket a jövő generációi is megismerjék, illetve ők maguk is mélyebbre ássák benne magukat.
De vajon fogékonyak-e még a néptáncra, népi tradíciókra a mostani fiatalok? Lesz-e elég új generációs néptáncos?
- Az utóbbi években többször is volt lehetőségem foglalkozni a fiatalokkal, az a tapasztalatom, hogy utánpótlásból nem lesz hiány, nagyon tehetségesek, gyorsan tanulnak és kiváló táncosok lesznek, azonban nagyon nagy szükségük van az iránymutatásra mind morálisan, mind pedig emberileg. A technikai modernizáció adta lehetőségek kihasználásában élen járnak, pillanatok alatt hozzáférnek felvételekhez, archív anyagokhoz, információhoz. Azonban a személyes és közösségi kapcsolódások által megszerezhető úgynevezett soft skilleket nekünk könnyebb volt megszereznünk, akkor még nem volt ennyire technikai központú a világ, még ha pár tíz év távlatából is beszélünk.
Közösségeket kell teremteni, és fenntartani. Talán ebben lehetünk a legnagyobb segítségére a fiataloknak. Habár valahol még mi is fiatalok vagyunk – felelte nevetve.
Beszélgetőtársa, Fundák Kristóf felel egyébként a Foundry Dance Theatre kortárs művészeti projektért, melynek keretein belül láthatóak a podcastek, illetve egyéb, a hazai kortárs- és folklórszakma számára készülő kulturális jellegű tartalmak is.