Nagy siker lett a 3. nemzetközi cigány dal napja


Idén már háromnapos rendezvénnyel várta a 3. nemzetközi cigány dal napja az érdeklődőket Rostás Mihály „Mazsi” kezdeményezésére és művészeti vezetésével, hat ország tizenöt különböző helyszínén. Ötven zenekar, több mint kettőszáznegyven előadó lépett fel az eseménysorozaton csütörtökön, de kedden és pénteken kísérőprogramok is gazdagították a kínálatot Budapesten. Közleményük szerint több mint tizenkétezer ember vett részt idén a rendezvényeiken.

 Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A nemzetközi cigány dal napja a sokszínűséget ünnepelte idén is, legendás cigány és nemcigány művészek részvételével tíz magyarországi városban: Budapesten, Szentendrén, Csobánkán, Százhalombattán, Hatvanban, Ravazdon, Veszprémben, Balatonbogláron, Pécsett és Nagyecseden, valamint öt külföldi, illetve határon túli helyszínen, így Párkányban, Marosvásárhelyen, Berlinben, Burgaszban és a spanyolországi Jerez de la Fronteraban. Az ismert oláh cigány folkzenekarok mellett az éttermi cigányzene kiváló előadói és nemcigány fellépők is szerepeltek a programban. Mindenkit megkértek a szervezők, hogy egy-két dal lovári nyelven hangozzék el, ezzel is felhívva a figyelmet az anyanyelv megőrzésének fontosságára.


Az eseménysorozat arca Lakatos Mónika Kossuth- és WOMEX életműdíjas roma énekesnő volt.  

Kiemelkedő fúziós koncerteket tartottak, így együtt lépett fel Szabó Balázs és Lakatos Mónika és a Romengo, Ábrahám Judit és az indiai Gipsy Sand Tunes Band Radzsasztánból, Szalóki Ági és az EtnoRom, Bocskor Bíborka és a Kalyi Jag, Lukács Miklós és a MazsiMó-GipsyMó. 
Autentikus flamenco zenészek érkeztek Jerez de la Fronterából Ravazdra, a spanyolországi városban pedig a Karaván Família muzsikált. Burgaszban Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band lépett fel együtt, illetve a legendás előadó, Ivo Papasov is színpadra állt.

– Boldog vagyok, hogy harmadik alkalommal a Nemzetközi Cigány- és Világzenei Hálózat szervezésében már ilyen sok helyszínen tudtunk jelen lenni és élményt adni a közönségnek a 3. nemzetközi cigány dal napján – mondta el Rostás Mihály „Mazsi”, a cigány dal napjának ötletgazdája, művészeti vezetője, a Nemzetközi Cigány- és Világzenei Hálózat elnöke.

 Flamencotól a balkáni rezesbandákig, cigány hallgatóktól a jazzes ritmusokig igyekeztünk bemutatni a cigány kultúra életörömét, dinamizmusát és mélységét. Azt hiszem, akik részt vettek az események valamelyikén, amellett hogy remekül szórakoztak, megtapasztalhatták a cigány kultúra sokszínűségét és felfedezhették, hogyan gazdagítja kölcsönösen egymást az anyaország és a cigányság zenéje, amely szerves része az egyetemes és a magyar zenekultúrának is – foglalta össze a művészeti vezető.
A nemzetközi cigány dal napját jövőre is augusztus 8-án, a világhírű észak-macedón roma énekesnő, Esma Redzepova születésnapján rendezik meg.

text