Ág Tibor Napok Gímesen a hagyományok jegyében

Október 27-én kilencedik alkalommal szervezték meg Gímesen az Ág Tibor Napokat, amelyen a zoboralji csoportok mellett csallóközi fellépők is gazdagították a műsort. A gímesi kultúrházban Jókai Mária gyűjteménye is megtekinthető volt. A régi konyhai falvédők kiállítása az Ahány ház, annyi szokás címet viseli.
        
Az Ág Tibor Napok első fellépője Lakatos Áron és zenekara, valamint a Kikelet Ifjúsági Néptáncegyüttes volt Gútáról, akik műsorukban a gútai pünkösdi sortáncjárás hangulatát vitték el Zoboraljára. A Kikelet 2010 óta működik a Csemadok Gútai Alapszervezete mellett, a csoport vezetője Mészáros Dóra és Markovics Dávid.

A gútai sortánc a felvidéki magyar értéktárban jegyzett érték. A sortáncot Csallóköz több községében táncolták, csak Gútán maradt fenn. Már a 18. században is járták, a hagyományt egyedül a második világháború alatt és a hontalanság éveiben nem tartották meg, de a Csemadok megalakulása óta ismét megszervezik.
A rendezvényt hivatalosan Bencz Margit, a gímesi Csemadok elnöke és Neszméri Tünde, a Csemadok országos elnökségének tagja nyitották meg.

Bencz Margit örömét fejezte ki, hogy már kilencedik alkalommal sikerült megszervezni az Ág Tibor Napokat helyi, zoboralji és távolabbról érkező fellépőkkel, akik mind a magyar néptánc és népdal közvetítői. Neszméri Tünde, a Csemadok országos elnökségének tagja beszédében kiemelte, fontos, hogy a szórványmagyarság és a tömbmagyarság is találkozzon egymással. A Kikelet táncegyüttes olyan hagyományokat ápol, amelyek a felvidéki magyar kultúra fennmaradása miatt is fontosak.

Sipos Anna, a komáromi Duna Menti Múzeum munkatársa Ág Tibor munkásságáról beszélt. Mint mondta, nagyon jó hazalátogatnia Gímesre, és örül, hogy az Ág Tibor Napokkal is népszerűsítik a népi hagyományokat.

A méltatás után megtelt a színpad a Zoboralji Hagyományőrzők Társulatának tagjaival, akik a Nyitra Megyei Művelődési Központ mellett működnek Varga Szilvia vezetésével. A csoport 2013-ban alakult közel 50 szereplővel. A Őszi szellők fújnak című műsorukban alsóbodoki, zsérei, koloni, nyitracsehi, nagycétényi és gímesi hagyományőrzők szerepeltek.

A rendezvényen díjazták a Nagycétényi Férfi Éneklőcsoportot, a tevékenységüket Neszméri Tünde méltatta. A Nagycétényi Férfi Éneklőcsoport a Csemadok országos elnökségének döntése értelmében a Csemadok Érdemes Művészeti Csoportja címet kapta. A nagycétényi férfi éneklőcsoport 1984 óta működik, vezetője Mészáros Ferenc mérnök, aki a mai napig hatalmas kitartással irányítja a csoportot. A Nagycétényi Kadarka Férfi Éneklőcsoport állandó fellépője nemcsak a helyi Csemadok rendezvényeinek, hanem a község által szervezett kulturális rendezvényeknek is.

A férfiakat fiatal lányok követték a színpadon. Az alsóbodoki Nefelejcs Hagyományőrző Népdalcsoport 2016 tavaszán alakult Zoboralján és egyben a Nyitrai járásban a legfiatalabb hagyományőrző csoport. Részt vesznek különböző hagyományőrző programokon, falunapokon és fesztiválokon.
Alsóbodokról érkezett a következő ünnepelt, Holec Ferencné Gyepes Ilonka néni, aki a 80. születésnpján ünnepelte a napokban, és október 19-én megkapta a Harmónia Életmű-díjat. Varga Szilvia, a  Nyitra Megyei Művelődési Központ munkatársa, Bencz Margit, Neszméri Tünde és Sipos Anna gratulációi után Ilonka néni, aki a Népművészet Mestere is énekével köszönte meg a gratulációkat.

A Csiribiri Gyermek Néptáncegyüttes 1997-ben alakult.  Az együttes a 27 év alatt számos fellépésesen vett részt külföldi, valamint hazai fesztiválokon, rendezvényeken.

A Hajnal Néptáncegyüttes 2005-ben alakult azon fiatalokból, akik eltökéltek a néptánchagyományok magasabb szintű megőrzése mellett. Az együttes táncosai számos szólótáncversenyen aranysávos besorolást értek el. 1996- tól az együttes vezetője és koreográfusa Nemes Aranka táncművész, táncpedagógus.

Az alistáli táncosok fellépése közben Nagy Iván, a Csallóközi Múzeum igazgatója beszélt Ág Tiborról és munkásságáról.

Vadkerti Neszméri Csilla

text