Ez nem moldvai, de mégis az!

így készül a koreográfus versenyre a Bányász


November 9-én számos néptáncegyüttes teszi tiszteletét a XI. Agora Koreográfus versenyen. Nagyon készülnek a tatabányai táncosok, az biztos, hogy felszántják a színpadot.

 Évekkel ezelőtt hiánypótló fesztiválnak indult, mára nemzetközi méreteket ölt a tatabányai verseny. Erdélyből és Szlovákiából is jönnek előadók, és gyakran hivatásos alkotók, nagyegyüttesek alkalmi csapatai is bemutatják  tudásukat  XI. Koreográfus Verseny fellépőiként.

ELTE SEK Szökős Néptáncegyüttes, Regös Táncegyüttes, Corvinus Közgáz Néptáncegyüttes, Rába Néptáncegyüttes, Vasi Legényczéh, Vasas Művészegyüttes, Pötörke Táncegyüttes, Jászság Népi Együttes, Csenderes Néptáncegyüttes, Zsolca-, Matyó és Nógrád Táncegyüttes. Összesen tizenkét csoport tizenhat produkcióját láthatja a közönség az idei megmérettetésen, amelyet az Alapítvány Tatabánya Tánckultúrájáért, a  Bányász Táncegyüttes, valamint a Vértes Agorája szervez.

– Tizenegy évvel ezelőtt, amikor ezt létrehoztuk, még egy hiánypótló fesztiválnak indult, mert akkor az országban nem volt koreográfus verseny – kezdte Emmer Róbert, az alapítvány kuratóriumának elnöke, a Bányász Táncegyüttes igazgatója. A vezető kiemelte azt is, milyen koreográfiákat láthat majd a nagyérdemű. 

– Két kategóriában lehetett nevezni: autentikus néptánc, illetve tematikus, azaz táncszínházi kategóriákban. Elsősorban a koreográfusok mérettetik meg magukat, de együttesi díjakat, vagy akár szólótáncosi, illetve zenei szerkesztési díjakat is osztunk ki. A fesztivál nemzetközi, Felvidékről és Erdélyből is szoktak érkezni – mondta Emmer Róbert, akitől megtudtuk, a házigazda Bányász Táncegyüttes is fellép. Először Darabos Eszter koreográfiájával lép színpadra a Bányász Táncegyüttes, ami moldvai táncból készült. Később, Nyárádmenti táncokkal és Gáli Gábor  koreográfiájával mutatkoznak be a tatabányai táncosok.
 
A koreográfiákat három tagú szakmai zsűri értékeli. Dr. Árendás Péter, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népzenei tanszékvezetője, azon belül a vonós szakirány vezetője; továbbá Hortobágyi Gyöngyvér, aki a Magyar Táncművészeti Egyetemen néptánc tanszékvezető és Fundák Kristóf, Harangozó Gyula-díjas, Örökös Aranysarkantyús táncos, a Népművészet Ifjú Mestere.
 
 
XI. Koreográfus Verseny majd születésnap

Emmer Róbert a néptánc kedvelőinek még egy jó hírrel érkezett: a város és a vármegye legrégebbi, ikonikus amatőr műhelye 75 éves fennállását ünnepli november 30-án a Jászai Mari Színház, Népházban. Az eseményen fellép a Bányász, az utánpótlás, a Cinege, az Bányász Öregtáncosok és egy régi táncosokból álló csoport, akik január óta próbálnak. Nem véletlenül, hiszen nem aktív táncosokról van szó, akik négy felújított koreográfiával kápráztatják el a nagyközönséget. No, nem csak a táncosok készülnek gőzerővel, hanem az a dokumentumfilm is, amely hűen bemutatja az elmúlt több mint fél évszázadot. A jubileumi gála címe egy székely mondásból ered: Hát ez ennyi...s ekkora!

text