Új Pátria – Jövőnk öröksége 26/50. Zoboralji népzene. Zsére

Előadó:

válogatás

Szerkesztő:

Agócs Gergely

Kiadó:

Fonó Budai Zeneház – Hagyományok Háza

Megjelenés éve:

2010

Azonosító:

FA-342-2

Leírás

A lemez a közép-szlovákiai Zsére községben élő magyarok zenei világát mutatja be, ahogyan az az ezredfordulóra fennmaradt. A falu a Zoboralja egyik legnagyobb települése, s ma itt él a tájegység legnépesebb magyar faluközössége. Hagyománya – a többi zoboralji településhez hasonlóan – a Kisalföld és a Palócföld közti átmenetet képviseli. Kodály Zoltán 1906 és 1917 között minden évben gyűjtött itt, és népdalközlései megalapozták a zoboralji magyar népzene hírnevét. A most közölt zsérei dallamok között, Kodály fonográfos dudafelvételeinek publikálása óta, most jelennek meg először a falu hangszeres dallamhagyományát reprezentáló felvételek.

ADATKÖZLŐK:

BIHARI József „Tina” (1924) – hegedű (prímás)
MURKA Elemér „Emino” (1929) – brácsa
PATKOLÓ László (1944) – klarinét
DRASKOVICS Rudolf (1955) – bőgő
BENCZ Bálint (1940) – ének
BENCZ Bálintné ZSEBI Ilona (1946) – ének

A felvételek, bár stúdiókörülmények között készültek, távol állnak egy stúdióban született CD-től. A zenészek általában szabadon muzsikáltak, mintha saját otthoni környezetükben lennének, ezért sok a mellékzaj, a gyűjtők csak úgy irányították őket, mint juhász a nyájat.

Hangmérnök: PÉNZES Géza
Mastering: SZALAI László, Audiencestudio, Budapest

A lemez tartalmáról a gyengén látók számára az utolsó sávban hallhatók információk magyarul és angolul.

A sorozat a Fonó Budai Zeneház és a Hagyományok Háza szakmai együttműködésével, az EGT és a Norvég Finanszírozási Mechanizmusok támogatásával jött létre.

Felvételek