70 év után vége? A Mecsek Táncegyüttes drámai küzdelme a túlélésért

Hetven éve működik a Mecsek Táncegyüttes, ám most a megszűnés fenyegeti. A patinás közösség kálváriája azonban nem ma kezdődött. Van-e még remény? Az egyesület leköszönő elnöke, Szabó Sándor bízik ebben, azonban a Mecsek Táncegyüttes megmentéséhez segítségre van szükség.

 Az 1955-ben alapított Mecsek Táncegyüttes méltatlan körülmények közé került. Próbaterem nélkül maradtak, utánpótlásképzésük szétforgácsolódott, értékes ruháik egy ipartelepen pihennek. Hiába a patinás múlt, úgy tűnik, a város vezetése nem biztosít támogatást és állandó helyet a néptáncegyüttes működéséhez.

"„Fájó szívvel, de szögre akasztom a csizmám, pedig még lett volna bennem pár legényes figura, 68 évesen is” – mondta Szabó Sándor, a Mecsek Táncegyüttes Egyesület leköszönő elnöke, akit évekkel ezelőtt a táncosok kértek fel arra, vállalja el az együttes vezetését. 2018 óta állt a közösség élén. "

Otthontalanul: hogyan jutottak idáig?
Éveken át a Pécsi Kulturális Központ épületében (Szivárvány Gyermekház) próbáltak,  ennek állapota azonban már a 2010-es években erősen leromlott. A korábbi városvezetés közgyűlése úgy határozott, a Természettudományi Múzeum (Szabadság u. 2.) épülete lesz az együttes új otthona: itt jött volna létre a Néptánc és Népzene Háza, amely további együtteseknek, folkkocsmáknak, rendezvényeknek, művészetoktatásnak és táncházaknak is otthont adott volna. A természettudományi tárlat a belváros többi múzeumához közel, a Széchenyi téri megyeháza épületébe költözött volna. A Mecsek csapata egy emberként fogott hozzá, hogy belakja az egyébként erősen romos ingatlant, ám a 2019-es önkormányzati választások után az új közgyűlés megmásította a korábbi döntést, s az épületet elvette a néptáncosoktól.

Széthulló közösség és az utánpótlás elvesztése
A Mecsek így 2023-ig a Szivárvány Gyermekházban próbált, egyre méltatlanabb körülmények között, a padlón elhelyezett vödrök között, melyek a plafon repedéseiből beszivárgó csapadékot fogták fel. Az ingatlanról azonban hivatalosan is kimondták, életveszélyessé vált, és 2023 végén bezárták, a táncosoknak azonnal távozniuk kellett, többmilliós értékű viseleteikkel együtt. 

A próbákat ideiglenesen az elnök ipartelepén folytatták, ami azonban nem jelentett hosszútávú megoldást sem szakmailag, sem a közösségépítés szempontjából.
A helyhiány és a bizonytalanság miatt a taglétszám drasztikusan csökkent. Az utánpótlásnevelés, amely korábban stabil alapot jelentett a jövő számára, szinte teljesen megszűnt. 
A méltatlan körülmények láttán sok szülő, gyermek, középiskolás és egyetemista morzsolódott le a nagy szakmai múltú együttesből. 
Bár 2024-ben toborzást tartottak, a próbaterem hiánya miatt a fiatalokat más táncegyüttesekhez irányították, a felnőttek jelenleg nem kevés egyezkedést követően a Zsolnay negyedben bérelnek termet.
Néhány szavazaton múlt, de leszavazta a közgyűlés 
A 2025-ös költségvetési vitán a polgári oldal kezdeményezésére a pécsi közgyűlés elé került egy javaslat a Néptánc és Népzene Háza létrehozására. Ez a Szabadság utcai ingatlanról szőtt, 2019 előtti tervek szerint zajlott volna, s amellett, hogy hosszú távú megoldást nyújthatott volna az együttes problémáira, számos további program helye lehetett volna a belváros közelében. A kezdeményezést azonban végül a többség nem támogatta, így a 70 éves múltú néptáncegyüttes továbbra is bizonytalan helyzetben, otthon nélkül maradt, a küzdelem már egészen drámaivá vált.

A városvezetés és a közgyűlés tagjai több ízben is azt nyilatkozták, ügyek mentén fognak politizálni. Kérdem én, mi az ügy, ha nem ez?
 – fogalmazott Szabó Sándor.
 
 Ezek fényében az elnök, s az egyesület munkáját hozzá hasonlóan ingyen, a néptánc és népzene iránti szeretetből fakadó lelkesedésből segítő társelnök, Monori Árpád is úgy döntött, lemond a tisztségről. A folytatás lehetőségét illetően az egyesület hétfői rendkívüli közgyűlésén próbálnak meg dűlőre jutni, ha akad, aki elvállalja a vezetést e hányatott helyzetben.

Van-e remény a Mecsek Táncegyüttes számára?
Ez megalázó, nemcsak számomra, hanem a 70 éves Mecsek Táncegyüttes számára is, amelynek egykor az Állami Népi Együttes vezetői is elismeréssel adóztak, előadásai a Pécsi Nemzeti Színházban voltak láthatók. Fájó szívvel, de szögre akasztom a csizmám, pedig még lett volna bennem pár legényes figura, 68 évesen is. Bízom benne azonban, hogy lesz még folytatás, s a történet itt nem ér véget 
– összegzett Szabó Sándor, aki korábban a Pécsi KISZÖV (Pannónia) Néptáncegyüttest is vezette, s évekig a fővárosi Állami Népi Együttesben kamatoztatta szaktudását.

A kérdés most már az, hogy lesz-e politikai akarat és civil összefogás ahhoz, hogy a Mecsek Táncegyüttes újra méltó helyre kerülhessen, vagy végleg eltűnik Pécs kulturális térképéről.
 


 
 Mohay Réka 

text