Még nézni is fájdalmas ifj. Vidnyánszky Attila és Vecsei H. Miklós legújabb produkcióját, pontosabban azokat a részeket, amelyekben Bartók Bélát és Kodály Zoltánt, ezt a két kivételes embert kínpadra vonják, és hazaárulás vádjával elítélik.
Öt helyszín, 475 táncos, zenész, fellépő, nagyszabású program. Augusztus 17-étől augusztus 21-ig várja a közönséget az 56. Országos Népművészeti Fesztivál Zselízen, a Schubert parkban.
A programot lenyűgöző néptánctalálkozó színesítette
A legnagyobb közönségtetszést ezúttal is a „Gubbantósok” gyermektánccsoportja vívta ki.
Nagyon intenzív öt nap áll mögöttünk, hiszen napi hat órát gyakoroltunk a fiatalokkal, és én úgy gondolom, jó hatással voltunk rájuk, megfogadták azokat a tanácsokat, amiket adtunk nekik.
Igazi karneváli hangulatban hömpölygött végig Jászberény főterén a több száz hagyományőrző a Csángó Fesztivál egyik leginkább várt programelemeként.
A kiváló néprajztudósról a Hajnaliban
A közmédia és a Hagyományok Háza közös műsora augusztus ünnep előtti hetében Andrásfalvy Bertalan munkássága előtt tiszteleg. A zenei összeállításban a szerkesztő az Utolsó Óra gyűjtéssorozat felvételeiből válogat.
Egyre népszerűbb a Batsányi Táncegyüttes nyári tábora
Rekordot döntöttek, közel nyolcvan fiatal jelentkezése bizonyította a tábor növekvő népszerűségét. Idén újítottak is, valódi, élő zenekar húzta, pengette minden egyes nap a talpalávalót.
Akik őrzik és érzik is a hagyományt
A Királyi Napok Folkfesztivál három részből álló, nagyszabású nyitógáláján több, mint száz táncos lépett színpadra a Galiba zenekar kísértében.
Mintegy öt-hatszázan vesznek részt jelenleg is a XXIV. Madocsai Falunapon, amely szombat délelőtt a Csurgó zenekar interaktív gyerekműsorával kezdődött.
Anyanyelvünk kincsesháza − a magyar nyelvjárások, dialektusok, helyi szóhasználatok”, ez volt a témája idén az ifjúsági tudományos ismeretterjesztő konferenciának
Kolozsvár
A népzenei- és néptánchagyományok szemléjével a magyar keresztény államalapításra emlékeznek a Kárpát-medencei magyar közösségek, valamint az európai kisebbségek, népcsoportok és regionális kultúrkörök meghívásával.
A fesztivál központi gondolata az ünnep, az emberi lét egyik legszebb eseményéhez a találkozáshoz és az ígérettételhez, vagyis a menyegzőhöz, az esküvőhöz, a családi élet kezdetéhez kötődik.
Értetek is táncolunk…
Repertoárjukban magyar, ukrán, kárpátaljai, szlovák táncok szerepelnek, a hagyományos magyar néptáncok mellett ott találhatók a térségre jellemző beregi, szatmári táncok is. Mindig „tiszta forrásból” merítenek, nagy figyelmet fordítanak az autentikus viseletekre.
Az idei tábor – már harmadik alkalommal – Búcson, a Vintop Karkó borászat és panzió területén került megrendezésre.
A Cigány Dal Napja egy vadonatúj magyar kezdeményezés – nemzetközi ambíciókkal. Az ötletgazdát, Rostás Mihály Mazsit kérdeztük a részletekről.
Hagyományápolás a szórványban
Idén július 25. és 29. között első alkalommal került megrendezésre a Kőrösmezői Tulipán Népművészeti Tábor.
A fényképezés bizalom kérdése
Augusztus 4-én, azaz ma ünnepli nyolcvanötödik születésnapját Korniss Péter Kossuth- és Balázs Béla-díjas fotóművész, érdemes művésze, a nemzet művésze, a magyar fotográfia kiemelkedő alakja
Ha nem hallottak róla, ne restelljék, tudniillik most rendezik meg első ízben. Méghozzá augusztus 8-án, és mindjárt három helyszínen: a Kobuci Kertben, Nagyecseden és Vaján.
Interjú Csúri Ákossal, a Kőfeszt főszervezőjével
..Én egyelőre azt látom, hogy azt kellene valahogy visszahozni, hogy az eredeti értékek, a gyökerek jelenjenek meg, ezeket kell a mindennapokban megélni.
Öt napos néptánctábor kezdődött hétfőn Soltszentimrén. A szám szerint III. Iringó Gyermek-és Felnőtt Néptánctábort Számfira-Nagy Zita és férje Számfira Máté, a szegedi Hatetudnád Tánctanoda vezetői szervezték
A táncház ünnepe a Káli-medencében című fotókiállítást Kása Béla nyitja meg augusztus 5-én, pénteken a KKKA Képzőművészeti Klubot e kiállítással befogadó Kőfeszt keretein belül.
Július közepén hunyt el Sárosi Bálint erdélyi származású népzenekutató. A tudós számos szállal kötődött a Hagyományok Házához, munkásságáról az augusztus 4-én kezdődő gyergyói Egyfeszten is megemlékeznek.
Zenészként segítette elő azt a szemléletváltást, hogy a falusi zenét nem kell feltétlenül „megművelni”, ma Pál István Szalonna a Magyar Állami Népi Együttes művészeti igazgatójaként a táncelőadások zenei felelőse, főigazgatóként a Hagyományok Háza stabilitásának őre.
A 25. tánctáborban gyimesi és felcsíki táncokat tanulhattak kezdők és haladók, volt népdaloktatás, és népi hangszereken is tanulhattak játszani a tábor résztvevői.
Véletlennek mondható, hogy három Julcsi lett a PajtaKult nagykövete, de az már nem, hogy mindannyian a magyar népzenei világból jönnek, és mindhárman szoros kapcsolatban állnak a Fonó Budai Zeneházzal.