Zenei programsorozatának második állomásán különleges vendéget fogadott az Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium. A zenei szakmai nap avagy Zene-gimi márciusi vendége a magyar népdal ikonja, Sebestyén Márta volt.
A sorozatot Pojendán Gergő ének-zene tanár hívta életre, amelyben a művészeti ág neves hazai képviselőit csábítják a gimnázium falai közé. A tavalyi zenei napon Balogh Máté zeneszerző vendégeskedett. A szakmai nap ebben az évben a népzenére fókuszált, így a vendég nem is lehetett más, mint Sebestyén Márta, Kossuth-, Liszt Ferenc- és UNESCO-díjas népdalénekes.
– Ez egy interaktív beszélgetés tulajdonképpen egy életút bemutatása. Ehhez pedig kapcsolónak majd kellemes emlékek, dalok, a gyermekkortól kezdődően a felnőttkorig – ismertette Pojendán Gergő.
– Én már magzati kortól belenevelődtem a zenébe – erről már Sebestyén Márta beszét. A népdal hazai ikonjának édesanyja ugyanis talán az egyetlen élő Kodály-növendék, Sebestyénné Farkas Ilona, azaz Mona néni.
Ahogy a népdalénekes humorosan megjegyezte, kilenc hónapig ő is járhatott az anyukájával a Zeneakadémiára, tíz hónaposan pedig ott lehetett a mama koncertjén is. Igaz, csak a ruhatárban, hiszen elégedetlenségének hangot adván, egy mózeskosárba bugyolálva oda száműzték.
A nemzetközileg is elismert művés kiemelte, egész életét átszőtte a népzene szeretete, így mindig nagyon örül, amikor lehetősége van megosztani élményeit a fiatalokkal.
– Irtó nehéz megszólítani ezt a mostani generációt, mert annyi információ árad rájuk és olyan gyorsan, hogy meg sem tudják azokat emészteni. Pedig nekik is nagy szükségük lenne arra, hogy egy kicsit áteresszék magukon a szépet, a jót. Mindezt egy kicsit lelassulva, mert amikor valamire figyelni kell, az fontos, hogy meg is maradjon. A közös alkalmak az éneklésre, mindenféle nagyszerű dologra ilyenek, mert a közös éneklésnél nincs is jobb – foglalta össze Sebestyén Márta.
Bimbó Lajos
A beszélgetéseket a diákok által előadott népdalok vezették be, majd Sebestyén Márta vette át a szót, aki a kezdetektől mesélte el életének fontosabb állomásait. A magyar népdal nemzetközi nagykövetétől a diákok megtudhatták, hogy régi ismeretségnek köszönhetően jött el a gimnáziumba, hiszen Pojendán Gergőt Mona néni tanította a Zeneakadémián, illetve azt is, hogy édesanyja oldaláról csupa „bíkísi” rokonnal és felmenővel büszkélkedhet.