– A „Tiszán innen, Dunán túl” Országos Népdaléneklő Verseny döntőjén jártunk május 10-én, Budapesten, a Kőrösi Kulturális Központban, ahol – a versenyzők és a versenyszámok nagy létszáma miatt – négy helyszínen párhuzamosan futottak a döntők. A bajai énekesek közül – mindannyian a Szent László ÁMK gimnazistái – minden helyszínen énekelt valaki, így a zsűri minden tagja értékelt valakit közülünk – tájékoztatta lapunkat Lex Orsolya, a DNNT népiének tanára. Hozzátette: a zsűri (helyszínenként 3 fő) neves szakemberekből, a zeneakadémia népzene tanszakán tanító pedagógusokból, népiének tanárokból állt. A tanoda összesen hét produkcióval készült, szóló ének, kisegyüttes és énekegyüttes kategóriában is versenyeztek.
Az I. korcsoportban szóló kategóriában Hirth Hanga Flóra arany minősítést kapott szilágysági anyaggal (felkészítő tanára: Égető Emese), Gáspár Emese szintén arany minősítést érdemelt nyírségi népdalokkal (felkészítő tanára: Lex Orsolya). A II. korcsoportban szólóban Márics Kármen kiemelt arany minősítést érdemelt buzai népdalokkal (felkészítő tanára: Lex Oorsolya). A III. korcsoportban szólóban Kardos Dorina kiemelt aranyat kapott szeremlei népdalokkal (felkészítő tanára: Lex Orsolya), Ölveczky Emma pedig kiemelt arany minősítést érdemelt magyarszováti népdalokkal (felkészítő tanára: Bagi Valentina). A III. korcsoportban kisegyüttes kategóriában a KÁR-MIN énekegyüttes (Farkas Jázmin, Márics Kármen) arany minősítést kapott (felkészítő tanár: Lex Orsolya), énekegyüttes kategóriában az Iringó népdalkör-Szent László ÁMK (Gáspár Emese, Márics Kármen, Farkas Jázmin, Ölveczky Emma, Kardos Dorina) mezőkövesdi arató dalokkal kiemelt arany minősítést kapott. Lex Orsolya azt is elmondta: márciusban is igen szép eredményeket értek el a Nits Márta Országos Népdaléneklési Versenyen, a jövőben pedig még két hasonló volumenű megmérettetésre készülnek.
Mindeközben a Nagycsicsergő Néptánccsoport idén is a Szegedi Nemzeti Színház világot jelentő deszkáira léphetett vasárnap, minekutána a Szentgyörgyi Albert Agorában a 33. Országos Gyermek és Ifjúsági Néptáncfesztiválon arany minősítést szereztek. – Bukovinai székely táncokat adtak elő a gyerekek, csodás viseletet varrattunk nekik, a kíséretet ezúttal is a Juhász Zenekar biztosította. Most először éreztük azt (mi: felkészítők és kísérők is), hogy ezekért a gyerekekért már nem kell izgulni! Nekik már megvan a kellő színpadi rutinjuk, tudják, hogyan kell viselkedni. Vannak közöttük néhányan, akik kisebb csapatokból nemrég kerültek fel a Nagycsicsergőbe, és ez volt az első ilyen nagy jelentőségű fellépésük: ezek a gyerekek is szépen másolták a többieket! Közösségünk tagjai úgy tanítják, okítják egymást, mint ahogyan régen szállt apáról fiúra ez a kultúra – osztotta meg lapunkkal büszkeségét Ölveczky Tamás, a Duna Népzene-Néptánc Tanoda vezetője. Hozzátette: a néptánc esetében alapvetően idegen a színpadi jelenlét, de ha már az új idők ezt elvárják, akkor azt mintaszerűen kell megtenni, amit a tanodás gyerekek és fiatalok már teljes mértékben éreznek és művelnek. – Méltó módon tették a dolgukat. Köszönet illeti a szép viseletekért Kajtácsi Mónikát, a koreográfiáért pedig néptánc pedagógusainkat, Fajd Flórát, Szakál Nikolettet, Szakács Tamást és Király Sándort: közös az érdem és az eredmény, amely újabb elismerést hozott tanodánknak és városunknak! – összegezte Ölveczky Tamás.
A Duna Népzene-Néptánc Tanoda pénteken (május 16–án) szeretettel várja a műfaj kedvelőit a „Tüzet viszek, lángot viszek” Népdaléneklési Verseny országos és Kárpát-medencei fordulójára a Bácskai Kultúrpalotába, június 20-án pedig tanév végi gálaműsorait mutatja be a városi színházteremben.