A néptáncgála szombaton este 18 órakor kezdődő főműsorában, a Sopron Táncegyüttes, az utánpótlásukat jelentő Pendelyes Táncegyüttes, az alapító tagokat tömörítő Ős-Pendelyes és a szenior Kacagány Tánccsoport közös produkciója kalauzolta el a nézőket Erdélytől Somogyig, Felvidéktől Rábaközig. A színpadon életre kelt a mozaik, ahol minden tánc, minden viselet és minden mozdulat egy-egy darabja volt ennek a lenyűgöző kulturális tablónak.
Néptánc a barlangban
A férfi és női táncok, szólisták, kamaraprodukciók és csoportos koreográfiák mind a néptánc egyedi kifejezőerejét és érzelmi mélységét közvetítették. A gyermekektől az idősekig minden korosztály megjelent a színpadon, ezzel is hangsúlyozva a hagyomány folytonosságát. A koreográfiákat többek között Bolgovics Gergő, Varga Friderika, Linczenbold Maximilián és Horváth Franciska alkották, a zenei kíséretet a Fajkusz Banda biztosította, míg a művészeti vezetői szerepet Sipos Ferenc Tibor töltötte be.
Vasárnap délelőtt és délután is újra megtelt a színpad élettel. Ekkor a Soproni Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola néptánccsoportjai, népzenészei, valamint a Pendelyes Táncegyüttes mutatták be azt, mit jelent számukra a hagyomány – nem múltként, hanem jelenvaló élményként. A produkciók az elmúlt egy év munkájának gyümölcsei voltak, melyek egyszerre oktattak, szórakoztattak és inspiráltak.
Az esemény különlegessége, hogy több mint 500 táncos és 20 zenész lépett színpadra a két nap során – igazi népművészeti ünnep volt ez, ahol a közönség nemcsak megcsodálhatta, hanem át is élhette a hagyományos kultúra varázsát.
A Fertőrákosi Kőfejtő tehát május végén ismét a magyar népművészet egyik legszebb színterévé vált, ahol a múlt és a jelen újra egymásra talált a táncban, zenében és a közös élményekben.