Tavaly februárban indítottuk útjára az Élő Hagyományunk Kösöntyű Találkozóját, amelynek célja, hogy a hagyománytisztelő közösségek számára olyan, rendszeressé váló találkozót valósítsunk meg, ahol a nemzeti értékek gondozása, a közösségek egymás felé fordulása, belső megerősödése a legfontosabb. Versengés helyett a tiszteleten alapuló együttlét, az évezredes kultúránk nemzetmegtartó erejének bemutatása adja az évről-évre megújuló,
bővülő Kárpát-medencei Hálózatunk lelki alapját – mondta el a találkozó szervezője, házigazdája.
A Kösöntyű az összefogást jelképezi
Emblémájuk a Kösöntyű, ami a 14. század vége óta használt ékszer, nemesfémből készült, drágakövekkel ékesített dísztű (mellcsat, melltű) felöltőket összekötő kapocs. Ez az embléma jelképezi, összekapcsolja, összefogja a Kárpát-medencei magyar közösségeket, ugyanakkor ékszerként mutatja fel népzenénket, táncainkat, viseleteinket.
A háromnapos rendezvényen a Kárpát-medencéből 22 fellépő felnőtt- és gyermekcsoport, közel 700 hagyományőrző néptáncos, népzenész táncol és zenél a színpadon. A fesztivál kísérő zenekara Inoka Győző és Barátai lesznek, a jó hangulatot a szabadtéren a Maglódi Decibel zenekar és a csantavéri Mendicus Tamburazenekar biztosítja.
A táncos programokkal párhuzamosan a Kölcsey házban több kiállítás is várja az érdeklődőket. Így például a Népi Kézműves Alkotóházak Országos Egyesületének tárlata, az Erdélyi zenészek című fotókiállítás, Czinege Edit viseletes kerámiababái, illetve viseletkiállítás lesz látható.
Táncházak és vásári forgatag is várják az érdeklődőket
Május 30-án, pénteken 20 órakor a Duna Művészegyüttes Magyar Táncképek című gálaműsorával a Göncöl zenekar népzenei kíséretével nyitják a fesztivált.
Május 31-én, szombaton délután a Felföldi Dalia Népfőiskola baranta bemutatója lesz a Vaspatkó Lovarda előtti lovaspályán.
Június 1-én, vasárnap a fesztivál zárásaként a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség 120 fős népviseleti és néptánc bemutatója kezdődik, ahol több generáció, nagymama és unoka táncol együtt.