15 éves a Harangos Néptáncegyüttes, gálával teszik emlékezetessé az évfordulót

Annak idején 2010-ben jött létre Orosházán a Harangos Néptáncegyüttes, akik születésnapjukat most egy gálaműsorral tennék emlékezetessé. Persze ezen kívül is mozgalmas hetek, hónapok állnak az együttes és az egyesület mögött, a tanév zárása és a gálaműsor mellett pedig gőzerővel készülnek a szintén szép, kerek évfordulóhoz érő nyári néptánctábor megszervezésére is. A részletekről az együttes vezetője, Móricz Bence nyilatkozott.

– 15 éves a Harangos Néptáncegyüttes, természetesen egy gálaműsorral készülünk arra, hogy mindezt megünnepeljük. Szerintem az az igazán különleges ebben a dologban, hogy 2010 óta a Harangos Néptáncegyüttes önálló estet csak az évfordulókon tartott. Tavaly volt az első olyan kezdeményezés egy olyan évzáró előadás megszervezésére, ahol nemcsak egyesületünk, hanem egyesületünk partnerei és a hozzánk tartozó csoportok is színpadra léptek, mint például a Református iskolában működő ReforTe vagy az Evangélikus iskolában működő Rezeda Néptáncegyüttes. Tavaly is részt vettek a nagyszénási Futrinca Néptáncegyüttes tagjai, akik az idén is vendégeink lesznek, illetve az Uzsoki utcai óvoda nagycsoportosai is készültek egy produkcióval, őket is várjuk – ismertette a részleteket Móricz Bence.

Mint mondta, a tavalyi rendezvény lendületet adhat az ideihez, melynek külön színezetet ad az együttes 15 éves évfordulója. Az együttes vezetője hozzátette azt is, fontosnak tartják, hogy Orosházán és Orosháza járásban megpróbálják összefogni azokat a közösségeket, akik ezzel a művészeti ággal foglalkoznak. Év végén pedig igyekeznek nekik lehetőséget teremteni egy közös évzáróra, ezáltal a gyermekek, a szülők és a pedagógusaik is méltó módon zárják a tanévet a néptáncot illetően. A 15 éves műsor címe „Gyökereink a Jelenben”. Munkásságukat követve megállapítható, hogy az autentikus néptánc alapokra épül a szakmai munka, majd, ha a korosztály és a korosztályi tudás megengedi, akkor próbálnak valami olyat alkotni, amivel az autentikus formától eltekintve a mai kor szelleme felé haladva megtudják szólítani azon közönséget is, akik a hétköznapokban nem keresik a magyar néptáncot.

 
– Úgy gondolom, és ezt mindig is szoktam hangoztatni, hogy ahogy a magyar gyermeknek alapvető joga megtanulni a saját anyanyelvét, úgy alapvető joga lehetne az is, hogy saját kultúrájába belenevelkedjen. Ez megvalósul ugyan, de a valódi, nemzeti tartalmak elveszni látszanak, nem nemzeti értékeinkből és kulturális örökségünkből merítkezünk, hanem egyéb nézetek mentén. Természetesen nem lehet, hogy minden ember egyet gondoljon és ez jól van így, de mint nemzet és magyar nép a kultúránkat illetően hasznos volna, ha gyermek korban olyan tudásra tenne szert a gyermek, amely végig kíséri a személyiségfejlődésében, legyen szó néptáncról, tárgyalkotásról, népdal vagy népzenéről, népmesékről, szokásokról vagy épp hiedelmekről. Mindemellett a néptánc is egy olyan közösségi tevékenység, ahol legjobb esetben a lányok és fiúk közösen dolgoznak, tevékenykednek.

A tavalyi évzáróval és az idei gálaműsorunkkal reméljük, hogy egy hagyományt tudunk teremteni – tette hozzá, elárulva azt is, hogy ez egy kétnapos program lesz majd, amit június 6-7. között rendeznek meg a Petőfi Művelődési Központban. Lényegében szeptember óta készülnek a nagyszabású műsorra, hiszen a jelenlegiek mellett a korábbi táncosok közül is többen fellépnek majd. A hétköznapi próbák mellett tehát rengeteg hétvégi foglalkozás is áll a fellépésre készülők mögött.

 
A tanév során igyekeztek a lehető legtöbb meghívásnak eleget tenni, több helyszínre is elutazni és előadást tartani. Az egyesület emellett igyekezett pályázatokat is beadni, hogy külön programokat is tudjon szervezni vagy saját eszköztárát fejleszteni. Nemrég a Csengettyű Néptáncegyüttes lányai részére varrattak felcsíki viseleteket, de a felnőtt férfi és női táncosok részére is készült két különböző típusú viselet, hogy segítse színpadi megjelenésüket. Örömmel számoltak be a Nemzeti Kulturális Alap Halmos Béla Programja által nyert támogatásról, melynek keretében egy koncertsorozatot is meg tudtak valósítani a tavalyi 6 helyszínt 11-re bővítve, a Csoóri Sándor Alappal kiegészítve (Vörösmarty iskola, Rákóczitelepi tagintézmény, Czina tagintézmény, Evangélikus iskola, Református iskola, valamint Nagymágocs, Mezőkovácsháza, Pusztaföldvár, Nagyszénás, Gádoros és Tótkomlós általános iskolái).

Rendhagyó népzenei órával és/vagy táncházzal teltek ezek a foglalkozások mintegy 1300-1600 gyermeket, pedagógust, szülőt megszólítva októbertől kezdve egészen május 14-el bezárólag. Ez pedig a jövőben is fontos cél marad. Az egyesület továbbra is sikeresen működtet Nagymágocson, Nagyszénáson csoportokat, a Móricz utcai óvodában is vannak foglalkozások, csakúgy mint az Evangélikus iskolában szakkör jelleggel. Ezen helyszíneken a héten már lezajlott vagy jövőhéten lesznek még évzáró bemutató foglalkozások a gyermekek szülei részére. Mindezen kívül pedig idén nyáron tizedik alkalommal szervezik meg a Körös-menti NépTáncTábort Szarvason, amihez a Békés Megyei Néptáncosok Szövetsége és a Petőfi Művelődési Központ is kapcsolódik partnerként.

 
Bíznak benne, hogy idén is tudnak majd valami olyat adni a gyerekeknek, szülőknek, ami eltérő lehet a korábbi évekhez képest, bízva abban, hogy ez a X. tábor is emlékezetes lesz, amit majd a Cervinus Teátrum színháztermében tartott bemutatóval zárhatnak le. 


Bojtor Zalán

 

text