Somogyi táncokkal és népi hangszerekkel ismerkednek ezekben a napokban a fiatalok Buzsákon. A Boszorkányos Néptánc Egyesület a hagyományos buzsáki táborában ezúttal harminchárom gyermeket ismertet meg a néphagyományainkkal.
Ottjártunkkor épp a tamburával ismerkedtek, de a citerára, kobozra, tekerőre, köcsögdudára és a dorombra is ismerősként tekintettek már a gyerekek a buzsáki táborban, amelyet az ismert somogyi népzenész, Husi Gyula vezet.
– Készítünk bürökdudát is japán keserűfűből, ami kimondottan jó hangszeralapanyag – mondta lapunknak a népzenész – Azt tapasztalom, hogy a gyerekek kevéssé ismerik ugyan a népi hangszereket, de nagyon lelkesek, érdeklődőek – emelte ki Husi Gyula.
Jilling Lili nagyon élvezte a hangszerbemutatót is, de a legjobban mégis a kézműves foglalkozások tetszettek neki. – Az agyagozás volt a legérdekesebb, mert bármit meg tudtunk formázni – mondta el lapunknak a másodikos iskolás.
Kardos Réka Öreglakról érkezett a táborba. – Én nagyon szeretek táncolni, különösen a népi tánc a szívem csücske. Itt sokféle vidék táncaival megismerkedhetünk, és az sem elhanyagolható, hogy szebbnél szebb ruhákban léphetünk közönség elé – mondta a táborozó.
Takács László János, a Boszorkányos-együttes koreográfusa elmondta: a kezdetek óta részt vesz a táborban, ahol a tánc szeretete felé igyekeznek terelgetni az alsós és a felsős gyerekeket.
– A ritmusérzék kialakítása az elsődleges cél, hogy tudjanak a gyerekek zenére lépni – emelte ki Takács László János.
Madarász Attila, a Buzsáki Boszorkányos Néptánc Egyesület elnöke elmondta: negyedik alkalommal rendeztek tábort a helyi általános iskolásoknak és utánpótláscsoportjuknak. – Harminchárom gyermek tölt egy hetet a táborban, többségük buzsáki, de vannak öreglaki és lengyeltóti diákok is – tette hozzá. Megjegyezte: a táncoktatás és a népi hangszermustra mellett kézműves foglalkozásokat is tartanak, mint például agyagozás, kőfestés, papírmasé-készítés.
Hajóra szálltak
– Célunk, hogy utánpótlást neveljünk és megismertessük a gyerekekkel a hagyományokat – emelte ki Madarász Attila. A Buzsáki Boszorkányos Néptánc Egyesület elnöke azt is elmondta: az alsósok a buzsáki ugróst, a felsősök a lassú és friss csárdást tanulják. Csütörtökön Badacsonyba kirándulnak hajóval, pénteken zárásként sorversenyt szerveznek a focipályán, a bográcsban pedig finom ebéd készül a gyerekeknek.
GÓZ LILLA
-----
Kell az utánpótlás
Szücs Gáborné foglalkozik heti rendszerességgel az utánpótláscsapattal, valamint a helyi iskolában szakköri keretek között ismerteti meg a gyerekekkel a néptáncot. Pünkösdkor mutatkoztak be először a közönségnek. – Tavaly szeptember óta az iskolában ötvenhat gyermekkel foglalkozunk – mondta. Ügyesek és lelkesek, s a szakkörös gyerekekből jöttek már be az utánpótláscsapatba táncosok – emelte ki.