Ifjú tehetségek tartják életben a magyar népzenét a Vajdaságban. A Csoóri-sorozat új videójában egy zentai vizsgakoncertbe pillanthatunk be.
Ada, Csóka, Magyarkanizsa, Mohol, Tiszaszentmiklós, Tornyos és Zenta – hét vajdasági település ifjú népzenészei mutatkoztak be a zentai Magyar Kamaraszínházban. A Tisza menti népzeneoktatás vizsgakoncertjének majd egy évtizedes hagyománya és kiemelt jelentősége van, hiszen Délvidéken nincsenek művészeti iskolák, nincs intézményesített népzeneoktatás. Lelkes és elhivatott népzenészek vannak, akik a Csoóri Program támogatásával éltetik, népszerűsítik a vajdasági magyar népzenét. Számukra nem jelent tabutémát, hogy évről évre kevesebb magyar tagozat indul a szerbiai általános iskolákban, sőt, ez a maroknyi pedagógus abban hisz, hogy a magyar kultúra szeretetével felvértezett gyermekek létszáma jelenti megmaradásuk kulcsát.
„A délvidéki népzene egy alföldi dialektus, az alföldi dallamok a legjellemzőbbek itt. Hangszeres zenészként fontos, hogy ezeket jól megtanuljuk, jól kiszolgáljuk a helyi a táncos közeget, és erre tanítjuk a fiatalabbakat is. Próbálunk mindig kapcsolódni az összmagyarsághoz. Zenészeink, énekeseink, táncosaink a Kárpát-medencén belül mozognak elsősorban. A nyelvünk, a zenénk, a táncunk összekapcsol bennünket” – mondja Juhász Gyula, a Tisza Menti Népzeneoktatási Hálózat alapítója.
„Biztosítjuk a gyerekeknek, hogy be tudjanak mutatkozni, legyen tétje, ne csak a próbateremben hangozzanak el ezek a dallamok. Erre ad lehetőséget a Tisza menti hét település műhelye. Nagy megerősítés a gyerekeknek és számunkra is, hogy ezeken az alkalmakon hasonló érdeklődési körű, nagyon elhivatott társaság találkozik” – teszi hozzá az alapító, aki kollégáival egyengeti az ifjú tehetségek útját.