Meseelőadás, kézműveskedés és táncház a magyar népmese napja alkalmából Munkácson

A Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja kezdeményezésére és támogatásával a Kárpátalja Kulturális Örökségének és Népi Hagyományainak Megőrzéséért szervezettel közösen immár második alkalommal ünnepelték színes programokkal a magyar népmese napját a Munkácsy Mihály Magyar Házban szeptember 27-én.

A Magyar Olvasótársaság kezdeményezésére 2005-ben szeptember 30-át, Benedek Elek, a magyarországi meseirodalom egyik megteremtőjének születésnapját fogadták el a magyar népmese napjának azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a hazai népmesekincs értékeire, valamint a mesékben fellelhető egyetemes örök értékeket, bölcsességet átadják a legfiatalabb nemzedékek tagjainak.

A Hagyományok Háza Hálózat ezúttal is méltó módon ünnepelte a magyar népmese napját Kárpátalján és Felvidéken. „Ez már szórványvidék, ezért nagyon fontos, hogy a magyar szó minél többször elhangozzon” – fogalmazott az esemény jelentőségét kiemelve Pál Katalin, a Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja vezetője.

Az alkalom résztvevőit Pfeifer Anita, a Munkácsy Mihály Magyar Ház kulturális menedzsere köszöntötte, aki örömét fejezte ki, amiért ezúttal is sok érdeklődőt vonzott az itt szervezett program.

Ezután Gál Natália, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház színművészének interaktív meseelőadása kötötte le a Latorca-parti városból és környékéről érkezett gyerekek figyelmét. A színésznő A kiskondás című magyar népmese történetén keresztül világított rá arra, hogy milyen fontos érték az ember életében az önzetlenség, a bátorság és a segítségnyújtás.

A meseelőadás mellett a rendezvényt a szervezők kézműves-foglalkozásokkal, valamint táncházzal is színesítették. A kézműves-foglalkozások mind a gyerekeknek, mind a szülőknek nagy élményt nyújtottak. Becske Adrienn, a Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja munkatársa tudósítónknak elmondta, a foglalkozások fókuszában ezúttal a mesefigurák, valamint a mesevilág tárgyai álltak. A résztvevők gyapjú felhasználásával készíthettek tündért, királylányt, megszőhették Piroska kosarát vagy éppen egy varázsköpönyeget, s betekinthettek a keresztszemes hímzés és a kötélverés rejtelmeibe is.

A program kitűnő hangulatú táncházzal zárult, melyen a Csipkés zenekar húzta a talpalávalót.

lexi

text