A néptánc összetartja, a muzsikaszó élteti

Így lesz több száz emberből egy család

Derűvel, zenével és önfeledt tánccal törték meg Balánbánya csendjét azok fiatalok, akik a Botorka Nemzetközi Néptáncfesztivál alkalmából érkeztek Felcsíkra. Ez már régi hagyomány, pontosan 28 éves idén, de fényéből nem veszített: továbbra is családias közeget biztosít a székelyföldi és anyaországi táncosok találkozójának, de megmozgatja a város és környező települések lakóit is. Farkas Orsolya

Múltjához híven színvonalas előadással nyílt meg csütörtök este a 28. Botorka Nemzetközi Néptáncfesztivál. Házigazdái – az Ördögborda Néptáncegyüttes és utánpótlása, a Prücskök – ugyanis egész estés műsorral készültek felcsíki, főként csíkszentdomokosi táncokkal. Felnőttek és gyerekek együtt szőtték tovább a történetet, amelyben a jó és rossz vívódott, de végül bebizonyosodott: az ördög sem velejéig romlott. Idézet Most ért össze a műsor a zenekarral, a technikával, a díszleteket is ma egyengettük, igazítottuk ki, hogy nekünk tetsző legyen, és a műsornak megfelelő tükre legyen – fogalmazott a nyitógálát követően Székely Árpád-Tamás, a Botorka főszervezője, az Ördögborda vezetője és táncosa. 

 A munka eredménye szemmel látható volt, ugyanis a nézőtér betelt, az állóhelyek is elfogytak, az előadás végén percekig ünnepelte őket tapssal a közönség. Ezzel kezdődött el a háromnapos eseménysorozat. Barátságok, szerelmek alakulnak ki Az idei rendezvény mintegy 250 néptáncost vonzott Balánbányára. Érkeztek a magyarországi Válról, Balánbánya testvértelepüléséről, valamint Derecske városából is. Mindkét település neve szorosan fűződik a Botorka Nemzetközi Néptáncfesztiválhoz. Székelyföld tájegységei is képviseltetik magukat: Csíkszentdomokosról, Csíkszenttamásról, Székelyudvarhelyről, Borszékről, Csíkszeredából, de Kézdiszékről, Gyimesből is jöttek csoportok. Szombaton moldvai csapat egészítette ki a palettát. „Amitől igazán különleges a Botorka, azok a Kárpátok berkein belülre nyúló kapcsolatok, amelyek itt köttettek. Ez egy olyan kötelék, amely generációról generációra öröklődik, és barátságokat, adott esetben szerelmeket szül” – mondta ennek kapcsán Székely Árpád-Tamás.

A táncosok tömegén végignézve valóban olyan benyomása volt az embernek, mintha egy óriási családba csöppent volna. Különleges programok ötvözete Ezeket a kapcsolatokat erősítette a minden este megszervezett táncház is, ahol a talpalávalót a Kedves Zenekar húzta, és ahol csak úgy pörögtek-forogtak a szoknyák. Viszont nem csak táncról szólt a hétvége: pénteken kalandos, játékokkal színes túrát szerveztek az Egyes-kőhöz. Ez kihagyhatatlan pontja a programnak, hiszen Balánbánya – összetartó közössége mellett – a Hagymás-hegység páratlan szépségéről híres.

 Az, hogy milyen sokszínű társaság gyűlt össze a hétvége erejére, a szombati gasztronómiai kiállításon is megmutatkozott: a váliak mindenféle szarvashúsos finomságokkal, a derecskeiek mangalicával készültek. Szalonnák, házi sajtok, tepertőkrémek, vinetta, desszertként pedig almás tészták variációi várták a reggelizőket a székely táncosok asztalain.

Ugyanakkor minden nap bőséges, házi vacsora készült, előbb a Balánbányai Hegyimentők, majd a felcsíki polgármesterek és a városi közösség csapatai jóvoltából. Felcsík zenészeire emlékeztek A kulináris kalandok után a különböző településeket képviselő táncospárok, zenészek is útra keltek, hogy muzsikaszóval és néptánccal tisztelegjenek a felcsíki zenészek előtt a csíkszentdomokosi kopjafánál.


Közösen emlékeztek meg Szentes Károlyról, Duduj Lajosról, Sinka Sándorról, Borcsa Istvánról, Balog Lászlóról, Duduj Ádámról és Duduj Rózáliáról. A Botorka Nemzetközi Néptáncfesztiválnak méltó lezárást ad a szombaton 17 órától esedékes szentmise és a 18 órától sorra kerülő gálaműsor is. Ekkor minden csoport tetőtől-talpig népviseletben, saját néptáncokkal mutatkozik be a közönségnek. Végül fergeteges táncházzal búcsúzik a fesztivál a viszontlátás reményében. Az esemény főszervezői az Ördögborda Néptáncegyüttes és a Zakariás Antal Egyesület. Az eseményre érdemes ellátogatni, ugyanakkor követni a fesztivál Facebook-oldalán is.




Farkas Orsolya 

text