A táncházban él a néptánc

Csíkszereda

Jókedvű fiatal néptáncosok és népzenészek rendszeresen összegyűlnek Csíkszeredában, a Petőfi utcai Zengő Térben, és szeptembertől júniusig – kisebb-nagyobb szünetekkel – kéthetente péntekenként jó hangulatú táncos mulatságot szerveznek, amelyeken szívesen látnak bárkit. Úgy nevezik: Szeredai Táncház.


Csíkszeredában 2021-ben megújult a táncház, miután fiatal népzenészek és néptáncosok önkéntesen, nagy lelkesedéssel vették kézbe a szervezést. Szeredai Táncháznak keresztelték szervezői, akiknek meggyőződése, hogy a néptáncnak nemcsak a színpadon van a helye, hanem ott is, ahol önfeledten lehet ropni – vagyis a táncházban. Minderről a szervezőkkel, Császár Szabolccsal, a Hargita Székely Néptáncszínház táncművészével, illetve Antal Csanáddal, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány csíkszeredai irodájának kulturális szervezőjével beszélgettünk.

A táncház közös érdek

2020 táján több olyan fiatal, frissen végzett egyetemista költözött haza, akiknek szívügye a népzene és a néptánc. A világjárvány okozta korlátozások megszűntével aztán felkeresték a táncházak korábbi szervezőit – közöttük Molnár Szabolcsot, az Erdélyi Magyar Népzenészek Egyesületének elnökét – és jelezték: van egy olyan fiatal társaság Csíkszeredában, akik közös érdeknek tekintik, hogy a táncházmozgalom tovább éljen a városban, ezért önként vállalnák az újraindítást, de szervezés tekintetében segítségre lesz szükségük. A táncház addigi szervezői szívesen adták át a stafétát és jó tanácsokat is, illetve a Virtus Egyesület némi anyagi hozzájárulással is segített a fiataloknak. A Csíki Mozi előtere kezdésnek megfelelt, így a fiatalok minimális anyagi támogatással és sok önkéntes munkával 2021-ben elindították a Szeredai Táncházat.

– Fenomenálisak voltak az első Szeredai Táncházak. Több mint háromszáz résztvevő volt, teljesen megtöltöttük a Csíki Mozi előterét – mesélte Császár Szabolcs.

 
Péter Ágnes 

text