Bizony szinte kicsinek bizonyult a Kozármislenyi Művelődési Központ színházterme november 8-án délelőtt, és 9-én este, mikor is a Józsa Gergely Néptánc Egyesülettel közös rendezésben meghirdetett Felcsíki táncházba 18 órára megérkeztek a táncoslábú érdeklődők.
A kozármislenyi Márton-napi Felcsíki táncházban vendég előadóként közreműködött a Kolozsvári Szarkaláb Néptáncegyüttes a zenekarával, és az oktatóival. A vendég Néptáncegyüttes tagjai ezen az estén bemutatták lakókörnyezetüket, Márton-naphoz kötődő felcsíki hagyományaikat, majd megismertették a jelenlévőket a felcsíki és moldvai táncokkal, népzenével, népdalokkal. A talpalávalót is biztosították a Kolozsvári Szarkaláb Néptáncegyüttes tagjai: Tibor a hegedűjével, Balázs az ütőgardonnal, Ágnes és Nándi pedig csodás hangjával varázsolta és vonzotta maradásra a táncház lelkes látogatóit.
A Kozármislenyi Művelődési Központ és a kozármislenyi Józsa Gergely Néptánc Egyesület gondolt a kicsikre is, mert előző nap, november 8-án, pénteken a helyi Janikovszky Éva Általános Iskola diákjait ismertették meg a néptánccal, és a táncház vidám, táncos világával.
A Kozármislenyi Művelődési Központ színháztermében a két napon megrendezésre került Márton-napi táncházban összesen több mint 360 gyermek, és 104 felnőtt ropta a táncot több csoportban.
Szombaton este pedig a felnőtteké, családoké, szomszédos településekről érkező táncos lábú látogatóké volt a színpad és a táncparkett Kozármislenyben.
Baumholczer Angélát, a kozármislenyi Józsa Gergely Néptánc Egyesület vezetőjét kérdeztem a Márton-napi táncházi szünet csendjében, hogy:
BaHír: Milyen időközönként szerveztek táncházat?
Baumholczer Angéla: Évek óta visszatérő rendszerességgel szervezünk itt, a Művelődési Házban táncházat, hogy ezzel is felhívjuk a fiatal korosztály figyelmét a jeles hagyományainkra. Ilyen jeles alkalmakhoz kötődő táncházaink a Márton-napi, a Luca-napi, a betlehemi, a farsangi, és a húsvéti alkalmak. A jeles napok mellett egykori elődeink életének fontos mozzanatai voltak a betakarításokhoz kötő ünnepek, például az arató-ünnep, a szüreti-ünnep. Igaz, hogy településünk ma már város, de mi alakulásunkkor letettük a voksunkat a helyi hagyományok őrzése, átadása, és életben tartása mellett. Ezek az ünnepek egyben az egykori mislenyi elődeink ünnepi alkalmai is voltak.
BaHír: A mai nap jó alkalmat adhat az utánpótlás biztosítására is?
Baumholczer Angéla: A november 8-i, pénteki napon órás váltásban az iskola alsó tagozatának egy-egy évfolyama látogatta meg a táncházunkat, és így összességében véve körülbelül 360 gyermek ismerkedhetett a néptánc alapjaival, majd szombaton este 90 felnőtt tette ugyanezt. A Márton-napi táncház fő célja most még sem az utánpótlás biztosítása volt, hanem a meghívott a Kolozsvári Szarkaláb Néptáncegyüttes által bemutatott hagyományok, táncot megismertetése, azok átadása, népszerűsítése. Az én elveim szerint, amelyet egyébként az egyesület alapszabályába is befoglaltunk az, ami az egyesület célja is az említett táncházakkal, hogy ezeken az alkalmakon minden gyermek ismerje meg a hagyományaink, jelen esetben a meghívott vendégek hagyományainak legalább egy kis töredékén át a jeles ünnepeink fontosságát, vele pedig a hagyományőrzés szükségességét. Mindezt táncházakkal próbáljuk közelebb hozni hozzájuk, mert ma is a gyermekek mozgásigényéhez igen csak közel álló felcsíki és moldvai táncokat tanítottunk.. Természetesen szívesen fogadjuk a csatlakozni szándékozókat. Szerencsére azonban nálunk az utánpótlás biztosított, egész évben folyamatos a néptánccsoporthoz történő csatlakozás.
Bahír: Mi a tapasztalat, a gyermekek vagy a felnőttek csatlakoznak lelkesebben a néptánchoz?
Baumholczer Angéla: Az elmúlt évek tendenciája azt mutatja, hogy a gyermek korosztály szívesebben válassza a néptáncot napjainkban a felnőtt korosztálynál. Vonzóak számukra a színes népviseletek, a vidám énekek, a mozgalmas, ritmusos táncok. Nagyon sokan szülői biztatásra, ösztönzésre vágnak bele ebbe a „kalandba”, hiszen a szülők jól látják, hogy a néptánc nagyon jól fejleszti a gyermekek koordinációs képességét. Mára trendivé vált néptáncolni, és tovább vinni az örökségünket. Mindez nagy örömmel tölt el, és megmutatja, hogy nem volt hiába a közel 25 évnyi erőfeszítésünk.
Természetesen a nagy sikerű Márton-napi táncház után, november 11-én, hétfőn, Márton napon Márton-nap 2024sem marad Márton-napi program nélkül Kozármisleny!
Palotai