Egy kitüntetés, amit munkával ünnepelt a díjazott: a Müpában „Az évad együttese” megtisztelő címet a Magyar Nemzeti Táncegyüttes viselte az elmúlt szezonban. Összefoglalás és kitekintés, avagy hogyan néz vissza a különleges évadra a művészeti vezető?
Ideje van az összegzésnek, több értelemben is: Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, a nemzet művésze éppen tíz éve a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti vezetője. „A Kárpát-medence és a környező országok népi kultúrája, a zene és a tánc anyanyelvi szinten beszélése – ez a mi megkülönböztető jegyünk. Mindazt, amit Martin György és munkatársai az ötvenes évektől folyamatosan gyűjtöttek, mi a sajátunkként gondozzuk, s művészi gondolatainkat megfogalmazva színpadra adaptáljuk” – feleli, amikor a csapat sikereinek titkáról kérdezem.
„Említhetném Kodályt és Bartókot is: mióta ők a magyar népzene helyét ilyen magasra pozicionálták, a magyar néptánc kutatása és tudományos feldolgozása is nemzetközi jelentőségűvé vált. A táncházmozgalom, úgy is, mint a világörökség része, nagyban hozzájárult a színpadi néptáncművészetben elért sikereinkhez.”
Mindez a gyakorlatban persze a színpadon valósul meg, nem is akárhogyan: az MNTE társulata az ország legnagyobb létszámú profi néptáncegyüttese, amely hangsúlyosan jelen van olyan reprezentatív helyszíneken, mint a Müpa, a budapesti Nemzeti Színház vagy a Nemzeti Táncszínház, de a Déryné Program keretében a legkisebb falvakban is felbukkan, ugyanúgy, mint a legnagyobb szabadtéri színpadokon.
A koreográfus nagy várakozással néz az őszi szezon elé, amikor a Müpában újra láthatóak lesznek sikerdarabjaik:„Rendkívül megtisztelőnek tartom, hogy Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója a Magyar Nemzeti Táncegyüttest kérte fel a 2023/24-es évad együttesének. Mindhárom ide készült bemutatónk telt házzal ment, és bízom benne, hogy még sokáig menni is fog.”
Azt kérem, idézzük fel röviden az elmúlt évad Müpához köthető előadásait. „Mindhárom darab forgatókönyvírója és társrendezője az együttes szakmai vezetője, állandó alkotótársam, a nemrég Kossuth-díjjal kitüntetett Zs. Vincze Zsuzsa volt. Magyar Nemzeti Táncegyüttes: Éljen Petőfi! Az évadot a kétszáz éve született zsenivel kezdtük: az Éljen Petőfi!-ben a költő életének eseményeit új műfajunk, a táncszínjáték formájában barangoltuk be.
Fontosnak éreztük az ifjúság megszólítását, csakúgy, mint a Végvárak, vitézek című táncszínjátékunkban, amelynek más jellegű, mégis szintén irodalmi kiindulópontja van: Fekete István ifjúsági regénye, A koppányi aga testamentuma. A romantikus, régi történetet egy mai, »színház a színházban« keretjátékba helyeztük, melynek révén a néptánc mellett a modern, kortárs tánc is megjelenik a színpadon.”
Úgy sejtem, a Farsangvasárnap különösen fontos Zsuráfszky Zoltán számára, és nem is tévedek: „Az, hogy a Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermet izzó karneváli hangulattal töltöttük meg, óriási dolog! Konc király és Cibere vajda csatáján keresztül valódi néptáncos „országjárást” vittünk véghez, ráadásul Csokonaitól Heltai Gáspárig sok irodalmi forrást felhasználtunk a nagyszabású előadáshoz.
Talán nagyképűnek hangzik, mégis úgy gondolom, hogy amit mi a magyar népi kultúra népszerűsítése során nyújtunk, az látványban, hangzásban, érzelmi töltetben felveszi a versenyt a világ színpadaival. Aki nem hiszi, járjon utánunk: várjuk szeretettel műsorainkon!”
Jászay Tamás