Hivatásos és amatőr néptáncosok bölcsője volt több évtizeden át – és ma is nívós műhely - a zalaegerszegi néptánccsoport. Az 1957-ben alapított Zalai Táncegyüttes egykori tagjai november 16-án találkoztak Zalaegerszegen. A Zaol-podcast vendégeként még a rendezvény előtt beszélgettünk Orsovszkyné Horváth Magdolna és Hantos Ferenc egykori táncosokkal.
A Zalai Táncegyüttes hivatalos honlapján így írnak az alapítást évéről: 1957-ben a németek elkezdték gyártani a Trabantot, illetve ez volt az az év, amikor fellőtték az első műholdat. 1957 és 1988 között Orsovszky István (Soci) irányította az egyesületet, akinek a nevét a mai napig áhítattal ejtik a volt tanítványai. Olyan alapokat tett le a táncegyüttesnél, amely szilárd ma is, 1965-ben ő indította útjára a Zalai Kamaratánc Fesztivált. Személyes élményeit osztotta meg velünk felesége, Magdi.
Hantos Ferenc mosolyogva arról is beszámolt, hogy Zalásnak lenni anno olyan volt, mint most celebnek lenni: járták a világot, nyerték a díjakat, miközben az utcán, buszon, lépten-nyomon megismerték őket. Mint mondták, a néptánc máig a vérükben, ha nem is mindig a lábukban van. A Zalai Táncegyüttes közösségéhez tartozni felemelő és ajándék.
Mozsár Eszter