Még a színpad is beleremegett a táncosok megható műsorába

Könnyeket csalt a nézők szemébe a XIV. Itt-Honi Népzenei és Néptánctalálkozó nyitánya. Együtt emlékeztek a tavaly elhunyt Kovács Mihályra, mindenki Misi bácsijára. Az Aba-Novák Agóra Kulturális Központban a szolnoki népzenei és néptáncmozgalom színe java összegyűlt szombaton.

Tizennegyedik alkalommal rendezték meg Szolnokon az Itt-Honi Népzenei és Néptánctalálkozót. A nyitányt a tavaly elhunyt Kovács Mihály, mindenki Misi bácsijának tiszteletére állították össze. A színpad beleremegett a tehetséges táncosok műsorába, a megható pillanatok könnyeket csaltak a nézők szemébe is. 


A megnyitón elhangzott, hogy az első Itt-honit 2007-ben szervezték meg, Munkácsyné Danyi Zsuzsanna, a Szolnoki Népdalkör akkori vezetőjeként indította útjára a programot, ami mára hagyománnyá nőtte ki magát.

Misi bácsi kedvenceiből állították össze a nyitányt
A közreműködők a nyitányra különös figyelmet fordítottak idén. 2023. október 28-án a kora esti órákban ugyanis még önfeledten táncoltak, énekeltek a színpadon, ünnepelték, hogy hosszú idő után újra együtt lehet a szolnoki népzenei és néptáncmozgalom.

Nem tudtuk, mit hoz a holnap, hogy valakinek ez lesz az utolsó. Kovács Mihály, Misi san, mindenki Misi bácsija, Szolnok díszpolgára, a Tisza Táncegyüttes tiszteletbeli elnöke és számtalan díj és elismerés birtokosa, megvárta még az Itt-honit, de a hajnal a legszomorúbb hírt hozta. 2023. október 29-én hosszan tartó betegség után örök nyugalomra tért  – hangzott el.
Misi bácsi szívében mindig is a népzene és néptánc zakatolt, felsorolni talán nem is lehet, amit kaptak tőle örökségül. Az idei találkozó nyitányában rá emlékeztek, kedvenceiből összeállított előadással.

Emlékezni kötelességünk
Dr. Kállai Mária országgyűlési képviselő beszédében kiemelte, a látottak után nehéz megszólalni.
– Mindannyian nagy megbecsüléssel emlékezünk Misi bácsira – emelte ki.

Hozzátette, a rendszerváltás után az ő nevéhez kötődik az a felelősség, hogy nem engedte a Tisza Táncegyüttest megszűnni, ami így Magyarország legrégebbi néptáncegyüttese.
– Halála nagy veszteség Szolnoknak, a vármegyei kulturális életnek, hazai tánckultúrának egyaránt – fogalmazott. 
Dr. Kállai Mária felhívta a figyelmet arra, hogy emlékezni kötelességünk.

A néptáncosok és népzenészek együtt élték meg az örökséget
– Büszkék lehetünk arra, ami Szolnokot jellemzi. A várost sok közösség gazdagítja, ahol generációk nőttek fel. Megértettük, hogy értékeinket őrizni kell, a népi kultúra közösségünket erősíti – mondta.

A hétvégét szinte kivétel nélkül minden közösség, aki kötődik a néptánchoz, népzenéhez együtt töltötte a vármegyeszékhelyen megélve az örökséget.
 Egész éves kitartó munka vezetett ahhoz, hogy a táncosok és zenészek beragyoghassák az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ színpadát. Az esti gálaműsort közös táncház követte. 

 

 
Pakainé Pusztai Nóra

text