Az Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat.
A különleges, minden korosztályt megszólító programsorozat egyik legizgalmasabb tevékenysége a kézműves műhelyekben zajlik, ahol hagyományos mesterségekből ihletett, kézzel készített ajándékokat lehet alkotni.
Az ünnepvárás hagyományainak ápolása nemcsak a régi értékek megőrzését, hanem azok mai újragondolását is lehetővé teszi. Az ilyen alkalmakkor életre kelt hagyományos rítusok új közösségi jelentőséget nyernek, amely gazdagítja a mai közösségeket.
A Hagyományok Háza idei Ünnepváró programsorozata a karácsonyi népdaltanítástól a különleges divatszínházi előadásig változatos programokkal teszi lehetővé ezt a kapcsolódást. Ahogy minden évben, idén is széles skálán mozognak a változatos programok: a bábos előadásoktól kezdve a mesemondáson és koncerteken át rengeteg élmény várja a látogatókat. Többek között fellép Kubinyi Júlia népdalénekes, karácsonyi népdaltanítást tart Kacsó Hanga, valamint gyerekkoncertet ad a Juhász zenekar.
A Magyar Állami Népi Együttes idei évben bemutatott Körforgásban című divatszínházi előadás is újra műsorra kerül, a múzeumlátogatóknak a szervezők a háromnapos eseménysorozat ideje alatt különleges tárlatvezetéseket szerveznek a Pixel és folklór című kiállításon. Az esték mindig hagyományos népzenével zárulnak egyszer folkkocsma, egyszer táncház, majd koncert formájában.
Délutánonként ingyenesen működik a Karácsonyváró aprók tánca, amely a megszokott családi táncházas élmény mellett a betlehemi eseményekkel ismerteti meg a legkisebbeket mondókák, hagyományos hangszerek és kézműves játékok segítségével. Az iskolás korosztály sem fog unatkozni, hiszen rájuk karácsonyi főzőiskola vár.
Az Ünnepváró forgatag kézműves vásárában olyan egyedi, kézzel készült népi iparművészeti remekműveket lehet vásárolni mint például szebbnél szebb ékszereket, játékokat, a háztartásban használt praktikus eszközöket, textileket, öltözetdarabokat és kiegészítőket. Ha itt szerezzük be szeretteink ajándékát, segíthetjük a helyi alkotókat is, hogy mesterségüket továbbra is gyakorolhassák.
Az ajándékkészítő kézműves műhelyekben bárki elkészítheti saját, személyre szabott karácsonyi ajándékát. A kis létszámú csoportokban a résztvevők az ajándékok készítése mellett betekintést nyerhetnek a régi mesterségek világába, amely még inkább különlegessé varázsolja az ajándékozás élményét.
„Úgy gondolom, hogy ezek a saját készítésű ajándékok lehetővé teszik, hogy egyedi, saját magunk által készített meglepetésekkel ajándékozzuk meg szeretteinket” – mondja Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója, aki szerint a népművészet továbbélésének fontos pontja a részvételiség, ebben nyújt lehetőséget a program, hiszen itt nemcsak betekintést nyerhetnek a mára már kiveszőben lévő hagyományos mesterségek tárgyalkotó világába, de egy úgynevezett beavatáson is átesnek, hogy a rég elfeledett készségeket újra meg tudják tanulni.
Az Ünnepváró forgatag nemcsak a családok számára nyújt tartalmas közös időtöltést, hanem lehetőséget kínál mindenkinek, aki szeretné megélni és újra felfedezni az ünnepi időszak közösségi értékeit.