Lajta Néptáncegyüttes: Telt ház előtt ünnepelték a négy évtizedet

Fennállásának negyvenedik évét ünnepelte a napokban a Lajta Néptáncegyüttes. A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Kötődés-díjjal ismerte el a Palenik József és Balogh Tímea vezette Lajta Néptáncegyüttes munkáját.


Több ezer gyermek, fiatal ismerkedett hagyományainkkal a négy évtized alatt a Lajta Néptáncegyüttes jóvoltából. A Palenik József által alapított együttes a napokban kerek évfordulót ünnepelt, mely alkalomból Nagy István agrárminiszter, a térség országgyűlési képviselője és Szabó Miklós mosonmagyaróvári polgármester is köszöntőt mondott. 

A Lajta Néptáncegyüttes teltház előtt ünnepelt

– Telt ház előtt ünnepeltük meg a Flesch Központban a negyven évünket, és a mulatást táncházzal folytattuk a Fehér Ló Közösségi Házban. Sokan voltak kíváncsiak a gyermekegyütteseinkre is, ahogy a Bősről, Tatáról, Nagymegyerből, Elekről érkezett csoportokra is. Az est során Greznár Zoltán zenekara muzsikált a Sárarany Zenekar és Németh Veronika citerajátéka mellett – emelte ki Palenik József, aki a városi művelődési ház átadása után, 1984-ben kezdte építeni együttesét, mely 1993-tól egyesületi formában működött tovább.

A táncegyüttes több évtizede jár a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumba: dr. Cseri Miklós főigazgató Kötődés-díjjal ismerte el a mosonmagyaróvári csoport munkáját. A díjat december 18-án veszik át a skanzenben. 
 
Végigtáncolták Európát

– Az évtizedek alatt több ezren táncoltak az együttesben. Voltak olyan esztendők, így amikor művészeti iskolát is működtettünk, akkor 350 gyermekkel is foglalkoztunk a Lajtán belül. Most száz gyermekkel és fiatallal dolgozunk együtt Mosonmagyaróváron. Fontos bázisunk a Tánc- és Szabadidőközpont Mosonban a valamikori Kaiser-üzem helyén – fűzte hozzá a társulatvezető.

Palenik József munkáját segítik felesége, Balogh Tímea és fia, Palenik Vendel is már koreografált produkciókat. A Lajta Néptáncegyüttes nemcsak a városi rendezvényeket színesíti előadásaival, körbetáncolták már egész Európát, eljutottak Tallintól Isztambulig, több mint húsz országba. A gyűjtőmunkájuk révén megőrzik az utókornak a szigetközi, rábaközi és erdélyi folklórkincset, táncokat és a dalokat. Önálló műsoraik is népszerűek, így a Berecz Andrással közös Szigetköz Aranya, a nemrég újra színpadra vitt János vitéz vagy az Isten hozott, kedves vendég című táncdráma, melyet a széki hagyományok nyomán alkottak meg. Népszokásaink felkutatása és bemutatása is fontos a társulat számára: így a betlehemezés, bölcsőcskézés, pünkösdölés, húsvéti locsolás, aprószenteki korbácsolás, legényavatás.

 

 
 Mészely Réka 

text