Jellegzetesen magyar érték került fel egy nemzetközi listára. A csárdás tánc hagyománya gyarapítja a világ szellemi-kulturális örökségét. Vármegyénk három néptánc szaktekintélye is közreadta véleményét.
A csárdás tánc hagyománya az UNESCO illetékes bizottságának határozata alapján ott szerepel az emberiség szellemi-kulturális örökségének listáján. A hazánk jó hírét öregbítő döntésről három személyiséget kérdeztünk, mindannyian meghatározó szereplői vármegyénk néptánc művészetének.
– Nagy örömmel olvastam a hírt – mondta el lapunknak Matókné Kapási Julianna, a szekszárdi Bartina Néptánc Egyesület korábbi művészeti vezetője. – Nemzeti listánkon már sok érték szerepel, köztük a sárközi népművészet is. A csárdás egy még szélesebb merítésű listára került fel. Azt tudjuk, hogy a régi táncokra épülő csárdást az ezerhétszázas évek végén, az ezernyolcszázas évek elején a reformkor hozta létre. Valamennyi tájegységben megtalálható, tehát jellegzetesen magyar, s mint ilyen, hozzátartozik tánc anyanyelvünkhöz. Ha a Bartina sárközi, somogyi, vagy erdélyi tánctípust ad elő, valamennyiben jelen van a csárdás.
– A csárdás, akárcsak a verbunk, új stílusú tánc és tisztán magyarnak könyveljük el – ezt Mádi Magdolna, a paksi Tűzvirág Táncegyüttes művészeti igazgatója közölte. – Éppen ezért erősíti a magyarságunkat, még akkor is, ha a csárdáshoz képest ismerünk jóval régiesebb magyar táncokat is. Ugyanakkor nincs olyan hazai néptánc együttes, amelyik ne táncolna csárdást. Ez alapot jelent a kezdeti lépések tanításakor is. Ez így van a Tűzvirág esetben is.
– Nálunk is gyakorlatilag valamennyi tánc anyagunkban ott van a csárdás – tette hozzá a fentiekhez Kissné Kecskeméti Eszter, az idei Tolna Vármegyei Prima Közönségdíj nyertes, tamási Pántlika Néptánc Együttes művészeti vezetője. – Ha akarnánk, se tudnánk kikerülni, de ez természetesen nem is áll szándékunkban. A mai fiatalokat nem mindig egyszerű feladat bevonni a magyar néptáncba; de ha idősebb korukban elmennek egy bálba, ott a csárdás olyan alapot jelent, amit valamilyen szinten mindenkinek tudnia illik.
Szeri Árpád