Pásztorjátékok és táncház a rádióban

 A „Magyar Magazin“ idei utolsó, december 29-i adásában visszatekintünk a „Nagykarácsony éccakája“ címmel, Oberwart/Felsőőrben megrendezett ünnepi alkalom meghitt pillanataira, és a több mint 50 éve töretlen népszerűségnek örvendő táncházmozgalom titkát kutatjuk a 25. Bécsi Magyar Táncháztalálkozó résztvevőivel. 


Felsőőrött immár több mint fél évszázada nem telhet el a december 8-ai ünnepnap a nagy hagyományú magyar nyelvű karácsonyvárás, a pásztorjátékok nélkül. Az ünnepi alkalom ma már sokkal több mint egyszerű hagyományőrzés: évről évre összehozza a különböző burgenlandi magyar közösségeket, akik egymást és népes közönségüket örvendeztetik meg. Idén a felsőőri mellett Oberpullendorf/felsőpulyai és Unterwart/alsóőri csoportok is csatlakoztak a Magyar Katolikusok Köre felhívásához.

 

Ma is trendi a táncház – de mi a titka?

A magyar táncok és egyáltalán a táncházmozgalom Magyarországon már évek óta a Hungarikumok listáján szerepelnek. A táncházmozgalom 2011 óta szellemi UNESCO-világörökségnek számít, idén pedig a csárdás tánc is felkerült erre a rangos listára. Bécsben két neves néptánccsoport, a Délibáb és a Napraforgók együttesek őrzik és adják tovább a magyar táncos hagyományokat. Utóbbi, a Napraforgók Néptánccsoport idén ünnepelte megalakulásának 25. évfordulóját. A jubileumot a 25. Bécsi Magyar Táncháztalálkozóval egybekötve ünnepelték meg a floridsdorfi népfőiskola rendezvénytermében. A gyermek- és felnőtt táncházakat követően egy fergeteges gálaműsorral köszöntötték a régi tagokat és a vendégeket.

text