2025 januárjában a lévai Garam Menti Néptáncegyüttes egy közleményben hirdetett tagfelvételt.
A Garam Menti Néptáncegyüttes sok szeretettel vár minden mozogni, táncolni vágyó fiatalt, 15 éves kortól, kezdő és haladó táncosokat egyaránt”
– olvasható a közleményben.
A Garam Menti Néptáncegyüttes 2022 októberében a lévai Junior Kultúrközpont mozitermében egy jubileumi folklórest keretei között ünnepelte fennállásának hetvenedik évfordulóját. Amint azt a Csemadok Lévai Alapszervezetének elnöke, Török Alfréd megfogalmazta, a Garam Menti Néptáncegyüttes a Felvidék egyik legrégebbi, s lényegében folyamatosan működő néptánccsoportja:
A néptánccsoport életében voltak jobb és rosszabb időszakok, de azért a sikereket igazoló számtalan elismerés, oklevél bizonyítja, hogy a tenni akarás, a kultúránk, a népzene és néptánc szeretete, a közösség megbecsülése eredményes munkával, sok-sok elismerést von maga után. Rengeteg munka és áldozat van egy-egy műsor létrehozásában. Mindezt természetesen csak a rendszeres gyakorlással lehet elérni, egymásra figyelve a próbákon, melynek családias hangulatban, egymást tolerálva kell zajlania.”
----------------
A Garam Menti Néptáncegyüttes Búra István kezdeményezésére 1952-ben alakult – még Népi együttes néven. Alapítója és jelenleg is fenntartója a Csemadok Lévai Alapszervezete. 1962-ben teljesen újjáalakult, vezetője Halász Gyula lett. A Rezgő csárdás című koreográfiáját a gombaszögi országos fesztiválon harmincezer néző előtt mutatták be. A csoportot, amely 1969-ben a táncosokon kívül már egy tizenöt tagú zenekarral és egy harminctagú énekkarral rendelkezett, ideiglenesen Diószegi József és Wirth Jenő is vezette, új irányvonalat hozva. Mezőségi és széki táncokkal gazdagították a meglévő repertoárt, később egyre erősebben kötődtek a Garam és az Ipoly mente tájegység hagyományos népi kultúrájához.