Három nap népzene Kishegyesen

Pénteken délután kezdődött és vasárnap délelőtt zárul a Vajdasági Magyar Népzenész Találkozó Kishegyesen. A Juhászok Civil Szervezet által szervezett eseményen mintegy 70 vajdasági, magyarországi és erdélyi népzenész vett részt.
A szervezők minden évben szakmai szempontból kiemelkedő előadókat hívnak meg Erdélyből, Magyarországról és Vajdaságból is. A vonósoknál idén az észak-mezőségi népzene a téma.

Juhász Gábor, szervező: „Igazából át tudjuk adni egymásnak azokat a tapasztalatokat, amik az évek, évtizedek alatt ránk ragadtak, a fiatalabb nemzedékre. Egymás között is tudunk nagyon fontos dolgokat megvitatni, lemezkiadásokról, koncertszervezésről, táncházak szervezéséről, rengeteg minden olyan dologról, ami egyértelműnek tűnik, de ha nincs megbeszélve, akkor azért szét tudnak csúszni ezek a dolgok. Igazából így alakult az, hogy a több, mint 10 év alatt ez egy nagyon elfogadott és egy nagyon népes rendezvény tudott lenni. Vajdaság minden tájáról jönnek ide zenészek.”
   
A találkozó első napjának témája a Mezőség északi peremének egyik legrégibb magyar településéről, Ördöngösfüzesről származó énekes és hangszeres népzene volt, az ottani zenekarok repertoárja, dallamok és énekek. A közös zenélésbe sok fiatal is bekapcsolódott, akik erdélyi adatközlőktől felvett videóanyag elemzésével tanulhatták újra őseink tudását.

Kolozsi Anna, prímás, Szabadka: „Sok új dolgot megtanulunk, és azt utána otthon tudjuk gyakorolni, és ezzel fejlesztem a tudásomat. Itt Vajdaságban szerintem elég sok gyerek műveli a népzenét, főleg tamburások, és nagyon jól csinálják, így táborokban is, amit mutatnak. Nagyon jó úton haladnak szerintem.”
   
Pénteken mintegy 40 vonós, szombaton pedig 30 tamburás hallgatott előadásokat, kapott szakmai tanácsokat, muzsikált és énekelt.

Szerda Balázs, Fokos zenekar, Óbecse: „Arra is nagyon jó ez, hogy összejöjjünk, közösen muzsikáljunk és minden évben természetesen tanuljunk valami újat. Már sok éve itt van velünk dr. Árendás Péter, a Tükrös zenekar brácsása, akitől minden évben nagyon színvonalas előadásokat hallhatunk, és ezeknek az előadásoknak az anyagát átvetettük a gyakorlatba is. Ugyanis az első este végén egy közös muzsikálásban kipróbáljuk azokat, amik az előadáson elhangoznak. Nem utolsósorban a lexikális tudás bővülése is fontos, és erre is alkalom van itt minden évben.”
                   

Szombaton a tamburásoké volt a főszerep, a kerekasztal-beszélgetést követően a vajdasági magyar lakodalmas hagyományokról szóló kiadványok, valamint a Csalóka zenekar 20 évvel ezelőtt megjelent albuma szerepelt a programban.

text