Hangszerek, hiedelmek és mesék a Kákics együttessel

Az 1997-ben alakult székesfehérvári Kákics együttes különleges fellépésre készül. Január 25-én 10 óra 30 perctől interaktív népzenei koncertre várják az érdeklődőket a Magyar Zene Házába, ahol a gyerekek játékos formában ismerhetik meg a magyar népzene világát, déd- és ükszüleik korának jellegzetes népi magyar hangszereit és a különböző vidékek viseletét.


A dalokat a zenekar tagjai a gyűjtési területeken megismert zeneszerszámokkal kísérik. Így a hegedű, a brácsa, a bőgő mellett bátran használnak majd méltatlanul felejtésre ítélt régi magyar hangszereket: a pásztorok bőrdudáját, dél-alföldi tekerőlantot, citerát, moldvai tilinkát, kavalt és sültüt. Együtt dalolnak a gyerekekkel, hiszen énekléssel kell segíteni a moldvai csobán legényt, aki keresi elveszett kecskéjét.


– Szeretnénk bemutatni a magyar parasztság hangszereit – mondta hírportálunknak Tárnok Ákos zenekarvezető. – Ezért nem csak vonósokkal készülünk, válogattunk tekerőlantot, citerát, furulyát, bőrdudát, hogy tudják meg a fiatalok, milyen eszközökkel zenéltek egykor hazánk tájain. Gondolatban ez egy nagy utazás lesz, különböző területeket járunk majd be a muzsika segítségével. Átlépünk Erdélybe, megyünk Gimesbe, Moldvába. Azt szeretnénk, hogy a gyerekek ráébredjenek, mennyiféle színe és hangszere létezik a magyar népzenének, amelyek máig meghatározzák a különböző tájegységek hangzását. Természetesen zeneszóval mesélünk is, hiszen régen a mese nagyon fontos volt, így mozgatták meg a gyerekek képzeletét: például előadunk egy történetet a dudásról, aki vizet fakaszt. A mesékből az is kiderül, milyen hiedelmek léteztek: a dudásról azt tartották, hogy ördöngős hangszeren játszik, mert a duda az ördög cimborája. Aztán megismerjük a hosszú furulyát, amit nem csak fújtak, néha beledünnyögtek, ez pedig nagyon érdekes hangzást eredményez. Válogattunk ismert és kevésbé megszokott dallamokat aktuálisan a farsangi időszakról, előadjuk a boricát, a Brassó melletti hétfalusi csángók karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó rituális táncát, amit a busóknál használatoshoz hasonló maszkban jártak. Egy-két viseletet is bemutatunk, a dudás cifra szűrben lesz, a kobozonos moldvai csángó ruházatban lép színpadra, tekerőlantosunk, citerásunk dél-alföldi népviselet hord majd.


– Rangos hely és nagyon jók az előadás feltételei, remek a hangosítás és a világítás, ezért sokkal több lehetőségünk lesz, nagyszerű családi program ígérkezik – folytatta a zenekarvezető. – Gyakran kérdezik tőlünk, merre zenélünk legközelebb, hát itt válasz, ráadásul a velünk való találkozást ezúttal bárki összekötheti egy fővárosba való kiruccanással.

Ákos hozzáfűzte: ha valaki mégsem vállalná az utazást, de azért táncolna egy kicsit, aznap Székesfehérváron is megtalálja őket, 17 órától gyermek táncház kezdődik a Mathias Corvinus Collegium Táncsics Mihály utca 2-es szám alatti képzési központjában.   
 
 Tihanyi Tamás 

text