Fennállásának 15. évfordulója alkalmából újabb táncházat rendezett a Pósfa zenekar, ahová a gyerekeket és a felnőtteket egyaránt szeretettel vártak. Az eseményre végül kétszáznál is több vendég érkezett.
A táncház helyszíne, ahogy az általában lenni szokott, a gellei kultúrház volt. A szombat este pontban 18 órakor kezdődő gyerektáncházra több nagyszülő és szülő is elhozta unokáit, gyermekeit, akikhez ők is örömmel csatlakoztak a táncparketten. A foglalkozást Mihálka Görcs Linda vezette, aki a gyerekzsivalyt és ha kellett a zenekart is túlkiabálva adta az instrukciókat a játékos táncos feladatokhoz, amik az alaplépések elsajátításával indultak.
Eközben a terem szélén felállított asztaloknák Iván Zlatarits Anett útmutatásával kézműves foglalkozás zajlott. A gyerekek egyebek mellett a Pósfa zenekar tagjainak rajzaival ellátott, különleges papírból készült ritmushangszereket készíthettek. Az érdeklődők 19 után egy kisfilmet is megtekinthettek a zenekar fennállásának legfontosabb és legemlékezetesebb pillanataiból.
A mulatságot kisebb szünetekkel szakították meg, amikor a zenekar tagjai, a három testvér Iván Péter hegedűs, Iván Zoltán klarinétos és a zenekar vezetője, Iván András brácsás pihenhettek. Ezt a néhány percet arra használták, hogy fogadják a gratulációkat. Iván András többek között arra is időt szakított, hogy elárulja az Új Szónak, a zenekar megalakulásakor mindössze 15 éves volt. A jubileum emiatt nem csak a szakmai életében, de személyesen is különleges számára.
Ezek nagyon kerek évfordulók számomra. 2010-ben indultunk, de a zenekar előzménye még 2009-re tehető, amikor a családdal Erdélyben kirándultunk, és bejártuk a Mezőséget, valamint Kalotaszeget. Éppen ekkor zajlott a Kalotaszegi Népzene és Néptánc Tábor utolsó napja. Megérkezésünk után a szállásadónk javasolta, hogy vegyünk részt a programokon. Ekkor még nem tudtuk, hogy mi az a táncház, a táncházmozgalom, de amit beléptünk, azonnal lenyűgözött bennünket – osztotta meg lapunkkal az egyik meghatározó élményét Iván András. Ekkor már mindhárom testvér zeneiskolába járt. Iván Zoltán, a legkisebb testvér zongorázni, Iván András, a középső fiú gitározni, míg a legidősebb, Iván Péter hegedülni tanult.
A zenekart végól 2010. január 8-án alapították, így az ünnepi táncház időpontja sem volt véletlen. Bőgősükkel, Álló Istvánnal ezen a napon egyeztek meg, hogy ő is megtanul nagybőgőzni, hogy csatlakozhasson a zenekarhoz. 2010. március 15-én már együtt szerepeltek első fellépésükön a gellei kultúrházban, egy képkiállításon. Iván Lajos ekkor felhívta Sebő Józsefet, a Kodály Zoltán Alapiskola egyik tanárát, népdalgyűjtőt, a Pántlika zenekar alapítóját, aki az első pillanatoktól elhivatott támogatójuk. Hasonlóan fontos mentoruk volt még Nagy Iván etnológus is.
A gyerekek táncháza után 20 órától a felnőttek vették át a terepet. Bitter Péter és Fecske Veronika néptáncosok vajdaszentiványi székely táncokat tanítottak a jelenlévőknek. A táncosok először párban gyakoroltak, de körtáncokat is jártak, végül a nehezebb tánclépéseket is sikeresen elsajátították.
Az est folyamán rövid beszédet mondott Iván Lajos is, aki nem csak apai, hanem polgármesteri minőségben is köszöntötte a zenekar tagjait, akik tevékenységükkel már 15 éve öregbítik Gelle község hírnevét. Megköszönte Álló Istvánnak és családjának, hogy 2010. január 8-án családjával átment hozzájuk újévet köszönteni, hiszen ha ez nem történik meg, akkor ma nem létezne a zenekar.
Köszönet a zenekarnak azért, mert töretlen lelkesedéssel, igaz hittel és odaadással dolgoznak a zenei kulturális örökségünk fennmaradásáért, közkinccsé tételéért, községünk és a csallóközi régió magyar nemzeti közösségének önként vállalt népzenei nagyköveteiként
– mondta a polgármester. Kiemelte azon fiatalok szerepvállalását is, akik időközben a zenekar köré gyűltek, ki táncosként, ki népzenész tanítványukként.
A zenekar képviseletében Iván András vette át a szót, aki köszönetet mondott minden támogatójuknak, köztük a már említett Sebő Józsefnek és Nagy Ivánnak, illetve minden olyan művésztársuknak, akikkel az évek során valamilyen módon együttműküdtek. Megköszönte táncos kollégáik folyamatos támogatását, akiknek köszönhetően rendszeres táncházakat szervezhetnek.
Ez a 15 év jó volt arra, hogy eljussunk arra a szintre, hogy saját népzenei tanfolyamot indíthassunk, a látogatók száma pedig folyamatosan gyarapszik. Tavaly megtartottuk az első népzenei táborunkat, a népzenei oktatásunkra pedig továbbra is szeretettel várjuk az érdeklődőket
– hangsúlyozta, majd arra is felhívta a figyelmet, hogy aki szimpatizál tevékenységükkel, támogathatja a Pósfa zenekart adója 2 százalékának felajánlásával. A jubileumi táncház során több vendégzenészekkel, Vontszemű Tamás cimbalmossal és Szabó Mátyás hegedűssel muzsikáltak.
A rendezvény során az ételről és az italról a helyi önkéntes tűzoltók gondoskodtak. A főtt ételek és a sült krumpli mellett frissítőket is árusítottak a táncházba érkezőknek. A büfé teljes bevételét a tűzoltó testület kapta, a pénzt a technikai felszereltségük fejlesztésére fordítják.
A Pósfa zenekar jubileumi táncháza késő estig tartott
Kürthy Judit