A néptánc és a táncház megszerettetése a cél

Tíz évvel ezelőtt, utánpótlás-nevelés céljából alakult meg a székelyudvarhelyi Serittő Néptáncegyüttes, amely az elmúlt hétvégén ünnepelte jubileumi évfordulóját. Az együttes múltjáról, jelenéről Márton Sándorral, a néptáncegyüttes vezetőjével beszélgettünk.


Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője kezdeményezte 2014 novemberében a Serittő néptánccsoport létrejöttét, amelyben partnerséget vállalt Márton Sándor koreográfus, táncoktató, aki azóta is a néptáncegyüttes vezetője. Mint mondta, egyfajta hiánypótlásként jött létre az együttes, amely úgymond egy városi tánccsoport lett, ahová bárki csatlakozhatott tánctudástól függetlenül. Székelyudvarhelyen jó néhány tánccsoport működött ezt megelőzően is, ám azok általában zártabb közösségeket öleltek fel, vagy iskolai tánccsoportként működtek, ahová nem lehetett csak úgy bekerülni. Ezt a fajta hiányt igyekeztek a Serittővel pótolni. 

Családnál nagyobb

Ötvenfős csapattal indultak, amely az elmúlt egy évtized alatt több mint 200 főre duzzadt. Jelenleg hat korcsoportban dolgoznak gyermekekkel, előkészítőtől egészen a 12. osztályosokig. 

    – Nem az volt a célunk, hogy profi együttest hozzunk létre, vagy hogy színpadi előadásokra készítsük fel a tánccsoportot, hanem az, hogy minél szélesebb körben szerettessük meg a néptáncot a gyermekekkel és közelebb vigyük hozzájuk a táncházmozgalmat, amely tartalmas, kulturális szórakozási forma

– fogalmazott Márton Sándor. Mint mondta, külön öröm számukra, hogy a gyermekek nemcsak a városból, hanem Udvarhelyszék megannyi településéről járnak hozzájuk táncolni. A néptáncegyütteshez csatlakozni ősszel, a tanév megkezdésekor lehet és érdemes, hiszen akkor kezdik meg mindig az új táncrend tanulását. Ezenkívül nyári táboraik is vannak, ahol szintén be lehet csatlakozni a serittős közösségbe.

    – Azt szoktuk mondani, hogy mi már túlnőttük a család fogalmát, ezért mi egy igazi nagy összetartó közösség vagyunk

– tette hozzá. A Serittő Néptáncegyüttes szinte minden székelyudvarhelyi rendezvényen jelen van, de oroszlánrészt vállalnak az Erdélyi Táncháztalálkozó megszervezésében, lebonyolításában is önkénteseik segítségével, és külföldi fellépéseik is vannak. – Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az elmúlt tíz év során jelen voltunk öt Erdélyi Néptánc Antológián, ami az egyik legnívósabb szakmai platform, ahol meg tudnak méretkezni a néptánccsoportok. Öt alkalommal jutottunk be, és ez annak bizonyítéka, hogy a szakma is értékeli és elismert azt, ami mi csinálunk – részletezte. 

Születésnap késéssel

 2014 novemberében jött létre az együttes, arra tervezték a jubileumi ünnepséget, ám a választások miatt kénytelenek voltak tolni a dátumot, ezért az elmúlt hétvégén tartották meg a tízéves születésnapot. A jubileumi gálaműsorra a székelyudvarhelyi Városi Sportcsarnokban került sor vasárnap délután, ahol minden aktív serittős színpadra lépett, és a már elköszönt tanítványok is újra megmutathatták, hogy nem volt hiábavaló „serittősnek” lenni. A gálaműsort nagy érdeklődés övezte, szinte teljesen megteltek a sportcsarnok lelátói, kb. ezren követték figyelemmel a gálaműsort. 

– Az est során az elmúlt tíz évben az Erdélyi Néptánc Antológiára készült koreográfiákat újítottuk fel és válogattuk össze, láthatott a közönség többek között pálpataki, magyarpalatkai, nyárádmenti, széki táncokat, hét műsorszámmal léptünk fel, és úgy vélem, méltón sikerült megünnepelnünk ezt a tíz évet – ismertette. Az eseményen ugyanakkor elbúcsúztatták idei végzőseiket is. Márton Sándor elmondta, töretlen lendülettel vágnak neki a jövőnek, és bíznak benne, hogy még nagyon sok kerek évfordulót ünnepelhetnek.


Hadnagy Éva

text