Rezeg a léc a táncosok alatt: Elkezdődött a 27. Országos Szólótáncfesztivál


A 27. Országos Szólótáncfesztivál döntője pénteken este kezdődött el, amelyen kötelező táncokkal indult az Aranysarkantyúért és Aranygyöngyért küzdők legrangosabb megmérettetése.

Szarvas Péter polgármester nyitotta meg a 27. Országos Szólótáncfesztivált a Csabagyöngye Kulturális Központban. Hangsúlyozta: Békéscsaba a csabai kolbász, Munkácsy Mihály öröksége és a néptánc városa.

– Azt, hogy miért nevezzük magunkat a néptánc városának, számos dolog bizonyítja. Az egyik éppen a három napos, országos szólótáncfesztivál. Kezdetektől fogva városunk vállalta ennek az eseménynek a rendezését. Tettük ezt azért, mert fantasztikus gyökerei vannak nálunk a néptáncnak. Mindig kiváló néptáncközösségek működtek a megyeszékhelyen – emelte ki Szarvas Péter.

Ifjabb Mlinár Pál, a Viharsarok Táncszínház művészeti vezetője és az est moderátora kitért a fesztivál előzményeire is, elmondta, hogy 1974-ben rendezték meg az első eseményt.

– Nyugodtan mondhatom, hogy a magyar néptáncosok számára az egyik legrangosabb fesztiválról van szó. Más fesztiválokkal ellentétben itt nem az együttesek versenyeznek egymással, hanem a szólisták. A legjobbak elnyerhetik a legrangosabb díjat, az Aranysarkanytús, valamint az Aranygyöngyös díjat. Ha valaki háromszor is megszerzi ezt az elismerést, megkapja az örökös címet – emelte ki a művészeti vezető, aki hozzátette, hogy a döntőt két előválogató előzte meg.

– A döntőbe negyvennyolc produkció került be, férfiszóló illetve páros kategóriában. A fellépőknek háromszor kell összesen táncolniuk. Két kötelező táncot kell előadniuk, amit a verseny szervezői írtak ki. A szólók esetében ez a somogyi kanásztánc és magyarvistai legényes, párosoknál a kalocsai lassú, a friss csárdás és a visai szökős, illetve a sűrű csárdás. Szombaton mindenki olyan táncot ad elő, amilyet szeretne, amit a legjobban a magáénak érez – egészítette ki gondolatait Ifjabb Mlinár Pál.

Chifor Lénárd jelenleg két Aranysarkantyúval rendelkezik, így neki döntő jelentőséggel bír a hétvégi megmérettetés.

– Máramarosban egészen kicsi koromban találkoztam a néptánccal. Amikor Magyarországra kerültem, akkor vált az életem szerves részévé ez az egész kultúra. Az általános iskola alsó tagozatában táncoltam, ezután folyamatosan léptem előre ebben a világban. Egy ideig amatőrként, jelenleg viszont a Duna Művészegyüttesben táncolok negyedik éve. Alapvetően bizakodó vagyok a hétvégét illetően, igyekszem a lehető legtöbbet nyújtani az előadásomban, ami tőlem telik – mondta Chifor Lénárd.

A zsűriben a szakma elsimert nagyjai foglaltak helyet: Németh Ildikó, Tompor Beáta, Appelshoffer János, Farkas Tamás, Busai Norbert mérlegelik a hétvégi fellépéseket.


Csiffáry Zsuzsanna

text