Népdalkörrel, diákszínjátszótársulattal és néptánccsoporttal is büszkélkedik Szilágybagos települése. A hétvégén táncházzal ünnepelték meg a helybéliek a magyar kultúra napját, amelyen több mint 150 fiatal néptánckedvelő vett részt.
Szilágybagos a kultúra terén élen jár, diákszínjátszótársulata messze földön ismert, a fiatalok számos rendezvényen és versenyeken vesznek részt, ahonnan különböző elismerésekkel, díjakkal térnek haza. Hasonlókat lehetne elmondani a még gyerekcipőben járó Dörömbölő néptánccsoportról is, amely az elmúlt időszakban annyira népszerű, hogy a nagycsoport mellett, a kisebbeknek is indítottak külön csoportot, így nem meglepő, hogy immár harmadik éve táncházzal ünneplik a helybéliek a magyar kultúra napját.
„A járvány miatt az idén kevesebben jöttek el, de így is megtöltöttük a helyi kultúrotthont. Csapatunkkal számos hasonló rendezvényen, táncházban veszünk részt, ezért úgy gondoltuk, hogy a magyar kultúra napját mi táncházzal ünnepeljük, amelyre a helybélieken kívül Szilágysomlyóról, Leléből, Sarmaságról, Szilágynagyfaluból, Zilahról és Krasznáról is érkeztek táncos lábú néptánckedvelő fiatalok” – mondta Birtalan Beáta helyi szervező, aki hozzátette, a rendezvény célja, hogy újra megszerettessék a helybéliekkel a néptáncot, ezért minden alkalmat megragadnak, hogy a gyermekek minél többet táncolhassanak.
Bernáth István polgármester kiemelte, a helyi önkormányzat fontosnak tartja a kultúra és a néptánc támogatását, mert ebben látják a magyarság megmaradását és a hagyomány őrzését, ezért minden hasonló rendezvényt támogatnak.
Az est folyamán a talpalávalót a Junior Prima Díjas, a Népművészet Ifjú Mestere, a 2023-as év Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett prímás Nyitrai Tamás húzta, brácsán játszott felesége, Nyitrai Lilla, és bőgőn zenélt Kiss Csaba. A gyerekeket és fiatalokat Farkas Gábor és Ragula Dalma, a dabasi Tilinkó Táncegyüttes oktatói hívták táncba.
Somogyi János, a helyi Dörömbölő néptánccsoport oktatója elmesélte, hogy több mint 10 éve tanítja a néptáncot Szilágybagoson, és tapasztalatból elmondhatja, hogy a néptánc csapatépítő, különböző képességeket fejleszt, ezért a gyerekek és a fiatalok lelkesen és rendszeresen járnak a próbákra, és egyre sikeresebbek és magabiztosabbak a fellépéseken. „Az a célunk, hogy minél több néptáncos gyereket neveljünk ki, hogy a hagyományt tovább vihessék” – mondta.
A szervezők nemcsak zenét, vacsorát is biztosítottak a jelenlévőknek. Az asztal mellett az idősebbek elmondták, jó látni, hogy ebben a modern világban vannak még fiatalok, akik büszkén öltik magukra népviseletüket, értékelik a hagyományokat, nem feledik a népdalt és a néptáncot, hanem elsajátítják, hogy azt majd továbbadhassák a következő generációnak.
„A fiatalok nemcsak a múltjukat ismerik meg, hanem identitásuk megerősítéséhez is hozzájárulnak. Örömteli látni, hogy a fiatalok elkötelezettek a hagyományaik iránt, és ez a jövő szempontjából is biztató, hiszen ezáltal biztosított a magyarságunk megmaradása” – tették hozzá, majd felidézték az egykori évek táncházát, amelyen szintén a jó muzsika, zene és étel, ital dominált, főleg farsang tájékán, és amely szinte semmiben sem különbözött a mai táncháztól: „csak több volt a figyelő szempár, a felnőtt, de a fiatalok akkor is tudtak hajnalig táncolni, mulatni, vagy amíg el nem szakadt a hegedű húrja”.
Kulcsár Mária