A legjobb tíz közé kerülni és az Erdélyi Néptánc-antológia gáláján fellépni komoly rang. Húsz éve még hat együttes jelentkezett az erdélyi táncszemlére – ma pedig már ennek sokszorosából választ a zsűri. Hogy lett ilyen rangos eseménnyé az Erdélyi Néptánc-antológia? És mit jelent az itt élőknek a néptánc? A Csoóri-sorozat új videójában Benedek Árpád, a nagyváradi Csillagocska Alapítvány zene- és néptáncpedagógusa meséli el.
Erdély tíz legszínvonalasabb koreográfiája mutatkozott be a nagyváradi Erdélyi Néptánc-antológián. A megnyitón dr. Balogh Júlia, a Csoóri Sándor Alap Tanácsadó Testületének elnöke hívta fel a figyelmet arra, hogy ide bejutni mekkora rang: mert napjainkban a Partiumban, a történelmi Erdély területén és Moldvában már 160 magyar néptáncegyüttes működik. A házigazda Csillagocska Alapítvány táncpedagógusa, Benedek Árpád szerint nagyon nagy szükség van az ilyen találkozókra.
„Amikor a néptánc ereje megmutatkozik egy-egy ilyen találkozón, az ember elfelejti a hétköznapi nehézségeket – például azt, hogy városaink vezetése nem ugyanazt a nyelvet beszéli, mint mi. Ez háttérbe szorul. Az Erdélyi Néptánc-antológia egy egészséges fórum magyarságunk megtartására.”
Árpád mesél a kezdetekről, arról, hogy hogyan indult az esemény házigazdaszerepét felvállaló Csillagocska Néptáncegyüttes. Azt mondja, 1997-ben néhány székely zenész érkezett Nagyváradra. A Palló Együttes, Molnár Szabolcs vezetésével. Szabolcs vetette fel, hogy gyerekekkel kellene foglalkozni.
„De akkor még senki nem tudta, mit kéne csinálni és hogyan. Végül 2002-ben indult hat gyerekkel a néptáncegyüttes, ma már 350-en vagyunk. Ebből 150-en tagjai az együttesnek, a többiek óvodások vagy zeneoktatásban részesülnek.”
A Csillagocska mára már gyakorlott házigazda: 22 éve szervezi a Csillagocska Gyermek- és Ifjúsági Néptánctalálkozót az együttes, egy-egy ilyen találkozón 400 vendég gyerek fordul meg. De Árpád azt mondja, az Erdélyi Néptánc-antológia azért más: a felnőttegyüttesek színe-java érkezik ide egész Erdélyből és Partiumból.
„Számunkra az antológia nagy kihívás. De csapatunk minden tagja itt nőtt fel, ismerjük egymást, és összedolgozunk. Keveset alszunk ilyenkor, de tartalmasan éljük meg a napjainkat.”
Az antológia fokozatosan nőtte ki magát. 2006-ban hat együttes jelentkezett – és persze ők jutottak be a gálára. De idén már a zsűrinek nehéz dolga volt.
„Nagyon sok együttes jelentkezett. Székelyföld, Moldva, Mezőség, Nyárádmente, Kalotaszeg, Szilágyság, Bánság – tényleg Erdély minden tájegysége képviseltette magát. Számomra ez azt jelenti, hogy Erdély minden részében minőségi munka folyik ebben a műfajban.”
A ma működő erdélyi amatőr táncegyüttesek nagy részét egy-egy lelkes tanító néni vagy néptáncrajongó alapította a rendszerváltás környékén, és amit tudott, igyekezett megtanítani minél több embernek. De ma már más a helyzet.
„Hála Istennek ma már igény van a módszeres fejlődésre. Tényleg Isten áldásának tekintem a lehetőséget, hogy a Csoóri-program segítségével szintet tudott lépni a mozgalom fejlődése. Olyan rohamos tempójú a fejlődés, hogy Erdélyben és a Partiumban a néptáncegyüttesek gombamód szaporodnak, nőnek, igényesebbek lettek, bővültek a viselettárak, fejlődött az infrastruktúra, próbatermek nyíltak. A gyerekek és a felnőttek jó körülmények közt tudnak felkészülni, és lehetőségük van rá, hogy a népművészet minden szegmensével találkozhassanak. Biharban mára már 39 népi kézműves tevékenykedik, akikről korábban nem is tudtunk.”
„Erdélyben és a Partiumban azért küzdünk, hogy a néptáncoktatás legyen módszeres. Idén már az ötödik évfolyam indult Kolozsvárott táncművészet szakon. Ott a diákok nemcsak táncot tanulnak, hanem tanári képesítést is szerezhetnek, ha választják. És választják.”
De nem csak ezt. Lehet tánctörténetet, gyermekpszichológiát, mozgásbiológiát is tanulni. Az úgynevezett PEDA-modulhoz tartozó tárgyak felvétele és az azokból tett sikeres vizsga jogosítja majd fel a táncosokat arra, hogy oktassanak is. És erre egyre nagyobb az igény, ahogy egyre népesebb a táncosok közössége.
„Igazából azt érzem, mintha egy óriási nagy családban élnénk. Én azt kívánom, hogy ezt az érzést mindenki tapasztalja meg az életben. Az antológia kapcsán azt érezhetjük mi is, Csillagocskák, hogy a mi családunk bővült.”
A Csoóri Sándor Program 2017 óta folyamatosan segíti a magyar népművészeti örökséget élő hagyományként művelő hazai és határon túli közösségeket. A Csoóri-sorozatot követve a Kultúra.hu YouTube-csatornáján különleges zenész- és táncosközösségeket ismerhetünk meg Kárpát-medence-szerte. Aki feliratkozik a csatornára, minden szerdán az elsők közt tekintheti meg a legújabb epizódot!