Bejárja a vármegyét, hogy néptáncot tanítson a fiataloknak és idősebbeknek

Kirch Zoltán komoly hagyományőrző munkát végez Baranyában, munkáját január 22-én a Komló Város Közművelődéséért elismeréssel díjazta a bányászváros. A Bama.hu podcast adásából kiderül, milyen egy néptáncpedagógus élete, milyen kihívások elé állítja ez a szakma.

Már régóta az élete része a néptánc Kirch Zoltán néptáncpedagógusnak, aki szenvedélyesen szereti munkáját. Hobbijaként tekint a tanításra, minden nap igyekszik a gyermekeket közelebb vinni a néptánc világához. Ha végigtekintünk munkásságán, megbizonyosodhatunk arról, hogy nem érdemtelenül kapta az elismerést.

Nehezen lett néptáncos
Beszélgetésünk során elmondta, eleinte a falujában működő néptánccsoporthoz sem tudott többszöri próbálkozásra csatlakozni, mivel az akkori tánctanár rendszeresen kirúgta. Ez csupán azért érdekes történet, mert az akkori Rózsabimbó Néptáncegyüttes vezetője a jelenlegi kollégája, Németh Csilla volt. Az évek során egyre jobban érdekelte Kirch Zoltánt a néptánc, ami miatt táncházakba és tánctanításokra egyre többször látogatott el. Emiatt fokozatosan több feladattal bízta meg tanára, a kicsik oktatásában kezdett el komolyabb szerepet vállalni. Az évek során pedig táncos és próbavezetői diplomát szerzett és jelenleg is a komlói Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskolában oktatja a fiatalokat.

Szívügye az oktatás
Hivatásából adódóan a munkaideje délután kezdődik, a nap első részét fordíthatná bármi másra. Ő azonban a délelőttök nagy részét azzal tölti, hogy koreográfiákat írjon, zenéket vágjon, táncanyagokat ismételjen, valamint az adminisztratív, de a munkájával kapcsolatos ügyeket intézze. Átlagosan száz gyereket tanít egy nap, akikkel az esetleges rosszalkodás és a hangoskodás mellett is sikerül megszerettetni a néptáncot. A komlói Pöndöly Néptáncegyüttes folyamatos utánpótlásának köszönhetően nemcsak stabilan működik, hanem elismert csoportként tartják számon Baranyán túl is. Emellett olyan tehetséges fiatalokat nevel, akik szólistaként országos sikereket érnek el. 

Több helyen találkozhatunk vele
Nem teherként éli meg, inkább hobbiként tekint a néptánctanításra, emiatt több helyen is tevékenykedik főállása mellett. A pécsiek már két évtizede találkozhatnak vele és feleségével keddenként a Rókus Tánckörben, hétvégente pedig Barcson a Boróka Táncegyüttesnél oktatnak. Idén Szaporcán indítottak hagyományőrző csoportot, hogy a helyi népi hagyományokat felelevenítve tovább éljen az ormánsági folkkultúra. Ezen kívül Sopronba is járnak oktatni, de a Vajdaság több településén is rendszeresen vendégeskedik a néptáncot oktató házaspár.
 
 
 Jusztin Levente 

 

text