Mostantól néptáncot is oktatnak a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Karán Opcionális tantárgy keretében ismerkednek a néptánccal
A néptánc elméleti és gyakorlati alapjaival ismerkedhetnek meg a háromszéki Sapientia sport és edzőképző szakos hallgatói a tanév második félévében. Az opcionálisan választható tantárgyat Virág Endre, a Háromszék Táncszínház igazgatója oktatja.
Hétfőtől új tantárggyal bővült a sport és edzőképző szak másodéves hallgatóinak órarendje. Ebben a félévben 19 egyetemista ismerkedik meg a néptánc eredetével, a Kárpát-medencei táncos örökséggel, a különböző táncstílusokkal, valamint olyan népi játékokkal és mozgásformákkal, amelyeket akár a testnevelés területén is alkalmazhatnak. Elméleti és gyakorlati szempontból is megközelítik a néptáncot.
Nem néptáncosokat képeznek A Háromszék Táncszínház és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sepsiszentgyörgyi Karának rendhagyó együttműködése a felsőoktatási intézmény kezdeményezése révén született meg. A néptáncot heti egyszer, háromórás előadás keretében oktatja Virág Endre, a társulat igazgatója. Elmondása szerint az elsődleges cél, hogy alapműveltséget adjanak a fiataloknak, mert erre egyre nagyobb szükség mutatkozik. Idézet Megkérdeztem a hallgatókat, jártak-e már valaha kulturális eseményen. Kiderült, hogy a Háromszék Táncszínház egyetlen előadását sem látták, és csak ketten voltak, akik az elmúlt egy-két évben színházban jártak” – jegyezte meg az igazgató. A félév alatt tehát nem profi néptáncosokat szeretne képezni, mert ahhoz nem elég az idő, hanem azon dolgozna, hogy a fiatalok minél jobb rálátást kapjanak a népi kultúrára, hagyományokra, a mozgásnak egy teljesen más formájára.
A Sapientia sepsiszentgyörgyi karán 2023-ban indítottak új szakot Fotó: Tuchiluș Alex A legapróbb siker is számít Az előadások egyharmada elméleti, a többi gyakorlati oktatásból áll. A félév során a hallgatók egy táncszínházi előadást is megnéznek majd, táncolni tanulnak, és olyan népi játékokat is elsajátítanak, amelyeket a későbbiekben testneveléstanárként beépíthetnek az órákba. Azok a fiatal felnőttek, akik pedagógiai pályára lépnek és nyitottak a kulturális nevelésre, a néptáncmozgalom megerősítésében is szerepet vállalhatnak – ez lenne a hosszú távú cél Virág Endre szerint. Idézet Ha a gyerekek nem találkoznak a néptánc műfajával már elemi osztályos korukban, akkor később már nehezebb lesz megszerettetni velük. Nagyon fontos lenne, hogy a tanárokon keresztül eljusson a gyerekekhez, és a pedagógusok adott esetben ne a kulturális programok ellen hadakozzanak, hanem legyenek partnerek benne” – szögezte le. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sepsiszentgyörgyi Karán jelenleg agrármérnöki, erdőmérnöki, valamint a 2023-ban indított sport és edzőképző szak működik. Táncművészet szakra 2020 óta lehet felvételizni, kizárólag az egyetem kolozsvári karán. A képzés négy évet ölel fel és évfolyamonként legtöbb 15 diáknak biztosít oktatást.
Farkas Orsolya