Mi mindent fejleszt a néptánc? – táncház Vastag Richárddal

A néptánc és a népi játékok nemcsak szórakoztatnak, hanem komoly fejlesztő hatásuk is van. A Bécsben élő családoknak lehetőségük van ezt rendszeresen megtapasztalni, ugyanis számos egyesület kínál lehetőséget tánctanulásra és minden hónapban szerveznek élőzenés táncházat is. Ezalkalommal, a Délibáb Bécsi Magyar Kultúregyesület március 15-i táncházán jártunk, ahol Vastag Richárddal, Ricsi bácsival beszélgettünk, aki aranysarkantyús táncos és a „Népművészet Ifjú Mestere” cím birtokosa.

 
A forradalmi táncház alkalmával a gyermekeket „Ricsi bácsi népi játszóháza” várta, ahol különböző népi játékokat, ritmusgyakorlatokat próbálhattak ki és meghallgathatták a hangszerek hangját is. Bakonyi táncokat, dalokat is tanulhattak, valamint a bakonyi pásztorhagyományokról is megtudhattak érdekességeket, például, hogy a szabadságharc idején hogyan harcoltak a pásztorbottal, amikor más fegyverhez nem tudtak hozzájutni. A cifraszűrt is fel lehetett próbálni, amelyről kiderült, hogy azért van bevarrva az ujja, mert a bakonyi pásztorok zsebként használták ezt a részt, ide rejtették például a kést, vagy a dohányt.

 
A felnőttek bakonyi, tyukodi és moldvai táncokat sajátíthattak el Vastag Richárdtól. A talpalávalót pedig Horváth Attila és zenekara szolgáltatta, muzsikájuk mindenkit táncra perdített. Az esemény különleges hangulatát fokozta, hogy a résztvevők forradalmi dalokat is tanulhattak Tintér Gabriella népdalénekestől. Piszker Ágnes és Lukács Rebeka vezetésével kézműveskedésre is volt lehetőség, madárkát és szívecskét készíthettek. Természetesen a büfében most is magyaros finomságokat lehetett fogyasztani, mint például túró rudit, vagy zsíros kenyeret lilahagymával.

Miért különleges Ricsi bácsi népi játszóháza?
Vastag Richárd már több mint 20 éve foglalkozik interaktív családi táncházak vezetésével. Célja, hogy a népi játékokat és szokásokat úgy közvetítse, hogy azok minden korosztály számára élvezhetőek és érthetőek legyenek.

 „Ez egy olyan interaktív játszóház, amely a szülőket is bekapcsolja, és az adott ünnepkörhöz illeszkedő népszokásokat dolgozza fel. Miközben a gyermekeknek számos képessége fejlődik, ők ezt nem feladatként élik meg, ezáltal önfeledten tudnak játszani.” – mondja Ricsi bácsi.

A játszóházban kiemelt figyelmet kap a komplex készségfejlesztés, miközben a gyerekek megismerkedhetnek a különböző tájegységek hagyományaival is. A szülők bevonása is kiemelt szerepet kap, hiszen így nemcsak a gyerekek, hanem a család egésze részesévé válik a közös élménynek. „Az a cél, hogy a szülő is megtapasztalja, milyen érzés a gyermeke számára a népi játékok világa, és ezt később otthon is folytathassák.” – hangsúlyozta a táncoktató.
 
A népi játékok komplex fejlesztő hatása
Nemcsak fizikailag, hanem mentálisan és szociálisan is fejleszti a gyerekeket a néptánc és a népi játékok:

Mozgásfejlesztés: A néptánc rendkívül jótékony hatással van a gyermekek mozgásfejlődésére, hiszen általa a motoros képességek, a finommotorika, a ritmusérzék, a testtartás, a koordináció és az egyensúlyérzék is javul.
Beszédkészség: A népi mondókák, dalok segítik a beszédindulást, bővítik a szókincset, de még az olvasáshoz elengedhetetlen szótagtudatosság kialakulását is segítik.
Kognitív fejlődés: A tánclépések utánzása során a figyelem, az észlelés és az emlékezet is fejlődik.
Szociális készségek: A közös játék és tánc erősíti a szabálytudat kialakulását, a kudarctűrést, az együttműködést.
Érzelmi intelligencia: A gyerekek megtapasztalják az összetartozás érzését, növekszik az önbizalmuk.
„A pszichológiai háttere is nagyon fontos ennek a programnak. A társas és páros kapcsolódások, a nemi identitás szerepe, az elfogadás mind megjelenik benne. Minden gyerek egyformán fontos, függetlenül attól, hogy visszahúzódóbb vagy éppen dominánsabb.” – hangsúlyozza a táncos.
 
A csárdás az UNESCO világörökség listáján

A csárdás felkerülése az emberiség kulturális örökségei közé hatalmas elismerés a magyar néptánc számára. Vastag Richárd szerint a csárdás különlegessége abban rejlik, hogy bárki által elsajátítható, és olyan közösségeket kovácsol össze, amelyek túlmutatnak a nemzeti határokon. „A táncházmozgalom lehetőséget teremt arra, hogy akár Tajvantól Kanadáig bárhol elsajátíthassák ezt a táncot, függetlenül attól, hogy magyar származásúak-e vagy sem.” – mondta Richárd.

 
Közösségépítés és hagyományőrzés Bécsben

A Délibáb Bécsi Magyar Kultúregyesület táncházai egyre népszerűbbek az osztrák fővárosban élő magyarok körében. Richárd kiemelte, hogy a diaszpórában különösen fontos a közösségépítés, és ezek az események segítenek abban, hogy a magyar identitás ne halványuljon el. „Azt látom, hogy a gyermekek egyre tudatosabban érkeznek a táncházba: a lányok kékfestő szoknyában, fonott hajjal, a fiúk csizmában, kalapban. Ez azt mutatja, hogy a szülők is egyre jobban átélik ennek a fontosságát.” – osztotta meg tapasztalatait.

 
 A januári magyar-makedón táncházban is Vastag Richárd tanított moldvai táncokat
 
A gyerekek ámulattal hallgatták Ricsi bácsi előadását a pásztor hagyományokról, és önfeledten kacagva táncoltak és játszottak. A szülők is bevonódtak a játékokba. Az 5 éves Olíviának leginkább a pásztorbotos táncok tetszettek, illetve, hogy meghallgathatták a hegedű, brácsa és nagybőgő hangját is. Édesanyja Verbói Barbara elárulta, hogy rendszeresen járnak a Délibáb táncóráira, és táncházaira, hiszen egy nagyon jó közösség alakult ki, Olívia sok barátot szerzett a néptánc foglalkozásokon, és nagyon szereti a dalokat, mondókákat is, amiket tanulnak. A szintén 5 éves Lindának az volt a kedvence, amikor felpróbálhatta a cifraszűrt. Azt is elmesélte, hogy Ricsi bácsitól megtudta, hogyan használták a pásztorok a botot arra, hogy megfogják a birkák lábát, vagy elüldözzék a farkasokat, rókákat. Linda szintén részt vesz a Délibáb táncóráin, ahol minden csütörtök délután Piszker Ágnestől és Molnár Jánostól tanul táncokat, dalokat és népi játékokat.

 
Örökség és közösségépítés egyben
A hagyományőrzés mellett a magyar néptánc számos területen fejleszti a gyermekeket és felnőtteket. A rendszeres találkozások, a közös éneklések és táncok olyan erős kapcsot jelentenek, amely összeköti a diaszpóra magyarságát. A Délibáb Bécsi Magyar Kultúregyesület következő táncháza május 9-én lesz, amikor a híres Góbé zenekar érkezik hozzájuk. Május 10-én pedig az Európa-napi ünnepségen és flashmobon a Mariahilferstraβén láthatjuk a tánccsoportot. Aki szeretné megtapasztalni a népi játékok és a néptánc különleges világát, annak mindenképpen érdemes ellátogatnia az egyesület programjaira!

 

text