Ismét több száz táncos töltötte meg az Agorát

Az idén tizenhárom csoport mutatkozott be a tatabányai Vértes Agorája színpadán. Az ötödik alkalommal megrendezett vármegyei néptáncfórum most is nagy sikert aratott.

 Az Agorában már a néptáncfórum előtt egy órával alig lehetett lépni, ki népviseletben, fellépő ruhájában várakozott, többen még civilben beszélgettek arról, hogy mi történt velük, amióta nem találkoztak. Aztán rendezvény résztvevői, a szülők, nagyszülők és hozzátartozók a kezdésre megtöltötték a nagytermet, bizonyítva, hogy szükség van erre a programra, és hasonló találkozókra.

Az V. Komárom-Esztergom Vármegyei Néptánczfórum – hivatalos nevén – első fellépői a Horsa István alapította Ördöngös Népzenetanoda muzsikusai voltak, nagy taps köszöntötte őket. A komáromi csoport teljesen megtöltötte a színpadon, olyannyira, hogy aki úgy szeretett volna róluk felvételt készíteni, hogy mindenki látszódjon a képen, annak a terem végében kellett volna helyezkednie. Horsáék az előadásuk végén is hatalmas vastapsot érdemeltek ki, de ugyanezt elmondhatták magukról a fellépő tucatnyi együttes tagjai.

A rendezvényt Emmer Róbert, a házigazda Tatabányai Bányász Táncegyüttes igazgatója nyitotta meg. A néptáncfórum létrehozója örömét fejezte ki, hogy a csoportok minden évben megmutatják magukat náluk, ezúttal is megtöltik a rendezvénynek otthont adó kulturális intézmény nagytermét. Emmer Róbert a közeljövő eseményeire is felhívta a figyelmet, szólt arról, már készülnek az őszi Agora Koreográfus Versenyre, illetve a jövő évi Csoóri Sándor Népművészeti Fesztiválra is. Ekkor, a várhatóan magas létszám miatt el kell hagyniuk az Vértes Agorája falait is.

Dr. Kancz Csaba főispán köszöntőjében hangsúlyozta, vármegyénk mind a hat településén jelen van a népzene és a néptánc. Szükség van arra, hogy a közösségeket összefogjuk, erre a Csoóri Sándor Program is kiváló alkalmakat tud teremteni. A főispán köszönte Emmer Róbert munkáját is, aki sokat tesz azért, hogy a vármegyében ezek az értékek felszínre kerülhessenek.

Dr. Kancz Csaba rámutatott arra is, igaz, hogy a mostani rendezvényen a magyar kultúrával ismerkedhettünk meg, ám arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy vármegyénk nemzetiségekben is gazdag, több mint húsz településünkön vannak jelen a nemzetiségek, ez teszi színesebbé, még gazdagabbá a vármegyénk értékeit.

A néptáncfórum bemutatkozó csoportjainak résztvevői
Az V. Komárom-Esztergom Vármegyei Néptánczfórumon a következő csoportok mutatkoztak be: Árgyélus Néptáncegyüttes (Nagyigmánd), Bányász Öregtáncos Együttes (Tatabánya), Esztergom Táncegyüttes, Garabonciás Néptáncegyüttes, Kenderburga Táncegyüttes (Tata), Környei Sardó és Széltolók Táncegyüttes, Langallik Néptáncegyüttes (Kisbér), Német Nemzetiségi Tánccsoport (Vértessomló), Ördöngős Népzenetanoda (Komárom), Tatabányai Bányász Táncegyüttes, Tatai Szarkalábak, Vértesszőlősi Aszúszemek Néptánc Egyesület, Vörösmárvány Táncegyüttes (Tardos).

A nap programját táncház zárta, itt a talpalávalót a 2007-ben a Nógrád megyei Karancslapujtőn alakult, autentikus népzenét játszó Dobroda zenekar szolgáltatta.
 

text