Egy ritmusra perdültek a szoknyák, zengett az ének, dobbant a szív. Hihetetlen élmény volt.
Száz néptáncos közreműködésével idézik fel a századelő hagyományait Kiskőrösön május 20. és 22. között. Petőfi szülővárosában háromnapos hagyományőrző, gasztronómiai fesztivállal ünneplik a Városalapítók Napját
A frissen felújított marosdécsei kultúrotthonban szervezte meg vasárnap délután a Miriszló Gyöngye Egyesület azt a néptáncfesztivált, amellyel a tánc világnapját illetve az általa működtetett néptánccsoport megalakulásának tizedik évfordulóját ünnepelték meg.
Pénteken a Békés Megyei Gyermek- és Kisegyüttesek Találkozóját, szombaton a Békés Megyei Gyermek és Ifjúsági Szólótáncversenyt rendezték több száz fiatal résztvételével.
Diószegi László Kossuth-díjas történész–koreográfussal a néptáncról és annak erejéről beszélgettünk.
Az idén 75 esztendős Tisza Táncegyüttes és a helyi Rákóczi Néptáncegyüttes adott elő fergeteges produkciót.
Mosolyt csal arcára a zene
Monori Árpád jó pár éve éli „kettős életét” – mérnöki állása mellett a baranyai népzenés, néptáncos élet ismert és aktív figurája.
33 év, 38 millió oldalnyi elektronikusan hozzáférhető anyag és napi mintegy 100 ezer felhasználó: talán a három legfontosabb mutató, amellyel az 1989 óta működő és az utóbbi években rohamtempóban fejlődő digitális adatbázis, az Arcanum jellemezhető.
Magyar néptáncot, népzenét és magyar népművészetet tanított Svájcban, a genfi Rudolf Steiner Iskolában a békési Mahovics Tamás és Mahovicsné Ladányi Anita, illetve a békéscsabai Talléros Együttes.
Abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy a nagymamám nem vetkőzött ki a népviseletből. Ebben nőttem fel.
A tánc világnapja alkalmából rendeztek nagyszabású rendezvényt Cigándon, amelynek során a bodrogközi városban jelen lévő táncművészeti ágak mutatkoztak be az érdeklődők előtt – olvasható a település honlapján.
Kalotaszeg körül forgott a világ
Az áprilisban közzétett felhívásra hetven video érkezett Magyarországról, a Kárpát-medencéből, Nyugat-Európából, Észak- és Dél-Amerikából, Japánból, Hongkongból, Tajpejből. A filmkockákon gyerekek, tinédzserek, felnőttek és idősek ropták a táncot, a beküldők változatos helyszíneken mutatkoztak be.
A Hagyományok Háza FolkUdvar programjainak középpontjában az idén 50 éves táncházmozgalom áll majd, ugyanis fél évszázada rendezték meg az első városi táncházat.
Nemzetközi Néptáncfesztivált szervez a Téka Alapítvány
26. alkalommal szervezi meg a Nemzetközi Néptáncfesztivált a Téka Alapítvány Szamosújváron.
A Máramaros megyei Szamosardó településen, a Szilágyság peremén szervezték meg a hétvégén a XIX. Szilágyság-kutatás napját, amelynek központi témája a szilágysági népdal, néptánc és a hagyományőrzés volt
Kilenc előadás kapott kiemelt arany minősítést a Cinegemadár Tolna Megyei Népzenei Verseny döntőjében a hét végén.
Az Országos Táncház Egyesület minden évben megtartja a táncházak napját, Zalából ez alkalommal a táncoktató Rácz Petra és Lipusz András által megálmodott Folk Ponttal együtt a mi településünk kapta meg a rendezés lehetőségét – mondta Szalay Cecíli
A kétnapos műsorfolyam a Táncfórum, valamint az Egressy Béni Városi Művelődési Központ szervezésében valósult meg
Dankó Rádió egy 13 részes műsorsorozattal tiszteleg, egyben ráirányítja a közönség figyelmét a magyar folklór megőrzésének fontosságára.
50 éves a táncházmozgalom
Május 6. a Táncház napja. Ennek tiszteletére múlt hét pénteken, a táncházmozgalom 50 éves évfordulója alkalmából a Collegium Hungaricum adott otthont a Napraforgók tánccsoport egy fontos eseményének. A szemerkélő eső és a borús, szürke időjárás ellenére a programok színesnek ígérkeztek. A tánc, illetve a táncházak kedvelői is egyaránt megtalálhatták a számukra érdekes előadást!
Felvidéki országos szervezetek egyeztető fóruma
Április végén a Comenius Pedagógiai Intézet és a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia 14 országos szervezet képviselőjét hívta meg szakmai egyeztetésre Komáromba.
Előre csak előre!
Mintegy kéttucatnyi néptánccsoport közel nyolcszáz táncosa lépett fel a komáromi Tiszti pavilonban megrendezett Szlovákiai Magyar Táncháztalálkozó gazdag programján.
Bolya Mátyás zenésszel, a BTK Zenetudományi Intézet tudományos munkatársával, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanszékvezető egyetemi docensével, Both Miklós zeneszerzővel, népzenegyűjtővel, a Hagyományok Háza főigazgatójával, Sebő Ferenc népzenekutatóval, dalszerzővel, a nemzet művészével és Timár Böske táncművésszel, a Csillagszemű Táncegyüttes alapítójával beszélgettünk.
Szórádi Gusztávné a neves szakemberekből álló zsűri megítélése alapján Fülöp Ferenc-díjban részesült. A szili néptáncos közösség büszke táncosaiknak az egyesület életében végzett több évtizedes hagyományőrző tevékenységére, alázatos, kitartó munkájukra.
Nemrégiben táncházat szerveztek a törökbecsei Jókai Mór Magyar Művelődési Egyesület székházában. A rendezvényt a civil szervezet berkeiben húsz éve sikerrel működő Csalogató néptáncegyüttes hívta életre.